Sehpamı Boyamak İstiyorum

Merhaba Elif Hanım, daha önce ahşap boyama işleri yaptıysanız eliniz bu işlere yatkın demektir, hiç boya yapmamış kişilere göre bu durumda avantajlısınız diyebiliriz. Sehpayı boyamaya geçmeden önce bu işi yapacağınız bir alan belirlemelisiniz, size önerimiz bu iş için rahat havalandırabileceğiniz bir oda seçmelisiniz, tabi bu anlamda kullanacağınız boya önemlidir, sprey boya kullanacaksanız kesinlikle ev içinde değil açık havada yapmanızı öneririz. Aşağıda orta sehpanızı rahat ve pratik şekilde boyamanız için dikkat etmeniz gereken noktaları listeledik.

 1. Sehpanın varsa çekmece , kapak ve diğer parçalarını boyaya başlamadan önce çıkarın.
 2. Sprey boya kullanacaksanız açık alanları tercih edin, diğer boyaları tercih edecekseniz boyanın çabuk kuruması için evde rahatça havalandırabileceğiniz bir oda seçin.
 3. Boya yapılacak alana karar verdikten sonra zemine naylon yayarak boya yapılan bölgeyi temiz tutun.
 4. Sehpanız parlak yüzeye sahip, bunun için boyaya başlamadan önce mutlaka yüzeyi güzelce zımpara işleminden geçirin.
 5. Zımpara numarası sehpanın üzerindeki cilanın kalınlığına göre seçilmelidir, numarası küçük zımparalar daha etkilidir.
 6. Sehpa yüzeyi zımpra işleminden ssonra mat bir hale gelmelidir, zımpara işleminden sonra sehpa yüzeyini nemli bezle silip oluşan tozu ve kiri temizleyin.
 7. Artık boyama işlemine geçebilirsiniz ancak boyanın daha kalıcı olması için mutlaka önce astar atmalısınız. Astar işlemi çok önemlidir, hem istediğiniz renk tonunu elde etmek için hemde boyanın daha kalıcı olması için.
 8. Astar attınız şimdi tekrar ince zımpara ile sehpa yüzeyini güzelce zımparalayın ve oluşan tozu güzelce ortadan kaldırın.
 9. Artık istediğiniz renkte boyayı sehpaya uygulayabilirsiniz, kalıcı bir sonuç için 2 kat boyayı 2 kay yapmanızı öneririz.
 10. Boya işlemi istediğiniz gibi olduysa ve renkten memnunsanız artık boyanın kuruması için havalandırmaya bırakın.
 11. Artık son hamle boya kurudktan sonra yüzeye vernik atmalısınız, vernik ile daha dayanıklı ve parlak bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Bu sıraladığımız maddeler gözünüzü korkutmasın, çok keyifli ve basit şekilde yapabileceğiniz işlemler bunlar. Rahat şekilde yapabilmeniz için dikkat edeceğiniz tüm detaylara yer vermeye çalıştık. İyi ve keyifli çalışmalar dileriz !

İlginizi Çekebilir : Salonda aynanın yerine karar veremedim başlıklı makalemizde ayna, ayna dekorasyonu ve salon hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.