4 FOTOĞRAF

Sehpa Boyama İle Sehpalarınızı Yenileyin

Sehpa boyama tekniklerinden bahsedilmiş ve sehpa boyama işlemi detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Ayrıca sehpa boya markaları verilmiştir.

Ev dekorasyonunda en çok özenilen alanlar oturma odası ve salonlardır. Sosyalleşme alanlarının başında gelen salon ve oturma odaları içinde aktif şekilde kullanılan eşyaların başında sehpalar gelmektedir. Oturma odası mobilyaları ve salon takımları ile uyumlu olmasına dikkat edilen sehpalar, tamamlayıcı dekorasyon ögelerindendir. Oturma odası ve salon dekorasyonunda sık sık değişikliğe giden hanımlar, basit işlemlerle büyük değişiklikler için değişikliğe yaşam alanındaki küçük ögelerden başlarlar. Akıllıca yapılan değişikliklerin başında da sehpa boyama teknikleri gelmektedir.

Sehpa Boyama Nasıl Yapılır?

Sehpa Boyama Nasıl Yapılır

Salon ve oturma odasındaki eşyanız hala ilk günkü gibi ise oda içerisindeki diğer eşyaların değişikliği ile dekorasyonda büyük bir farklılık yaratabilirsiniz. Uygun sehpa boyası ile oturma odası ve salon sehpanızın sadece boyasını değiştirerek bile hayranlık uyandıran bir şıklık yakalayabilirsiniz.

Şimdi sizlere sehpa boyaması hakkındaki detayları paylaşacağız.

Sehpa boyama malzemeleri

Zımpara

Sehpa boya renklerinden dilediğiniz bir renk

Fırça veya rulo

Astar

Sehpa Boyama

Boyama işlemi yazın yapılacaksa açık alanda yapılmasını öneririm. Böylece boya kokusu ve zımpara işlemindeki atıklar sizi rahatsız etmeyecektir. Bahçe balkon ve benzeri bir alanda yere büyük bir naylon serdikten sonra sehpayı güzelce zımparalayın.

Zımpara yapmanız boya işleminde kaliteli sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Boyanacak sehpa yüzeyi parlak ve pürüzsüzse zımparalamadan yapılan boya kısa sürede dökülür.

Sehpa üzerinde çizilmeler ve boya atıkları varsa zımparalamanız şarttır. Aksi takdirde çizikleri kapatmak için çok fazla boya harcarsınız.

Ayrıca sehpa renginde değişikliğe gidecekseniz de iyi bir zımparalama yapmalısınız. Özet olarak boyalı ve vernikli bir sehpa boyayacaksanız kalın zımpara ile ağaç yönünde zımparalamanız şart.

Sehpa boyaması işleminde sıradaki işlem astar atmadır. Zımpara gibi zaruri bir uygulama değildir, ancak kaliteli bir iş çıkarmak istiyorsanız yapmalısınız. Astar özellikle ahşap ürünlerde mükemmel sonuçlar vermektedir. Boyanın kalıcı olması ve renginin solmaması için zımpara + astar kullanmalısınız.

Sehpa Boyama İşlemi

Sehpa Boyama İşlemi

Sıra nihayet boyama işlemine kadar geldi. Sehpa boyama işlemi için hangi boya kullanacağınıza satış temsilcisi ile birlikte karar verin. Çünkü her boya her ürün için uygun olmayabilir. Bu bilgiyi size en iyi satış temsilcisi verir.

Sehpa boyası olarak genelde yağlı boya ile su bazlı akrilik boya kullanılmaktadır. Boyayı rulo veya fırça yardımı ile bir kat sürdükten sonra tamamen kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ikinci katı sürün ve kurumasını bekleyin.

İkinci boya tamamen kuruduktan sonra vernikleme işlemine geçebilirsiniz. Vernikleme işlemine geçmeden bir püf noktası paylaşmak istiyoruz. Günümüzde vernikli sehpa boyaları bulunmaktadır. Boya alırken satış temsilcisine boyanın vernikli olup olmadığını sorun ve ona göre vernik alın.

Verniksiz bir boya kullanıyorsanız kaliteli bir vernikle sehpa boyama işlemine son noktayı koyabilirsiniz.

Rich boya ile sehpa boyama

Daha pratik bir sehpa boyama işlemi için dilediğiniz renkte rich boya kullanabilirsiniz.

Rich boya ile sehpa boyama

Sehpayı güzelce silin. Ardından zımparalamadan sehpanın alt kısmından başlayarak rulo ile boyayın. İstediğiniz sehpa boya elde etmek için 2-3 rengi karıştırabilirsiniz.

Sehpa boyama işleminde etkili sonuç için her karın kuruması şartı ile en az 3 kat boyayın. Boyama işlemi sonrasında son olarak bir kat vernik attıktan sonra sehpa boyama işlemi bitmiştir.

Sehpa boyama işleminde kullanabileceğiniz diğer boya alternatiflerini şöyle sıralayabiliriz.

Evde kendin yap projeleri konusu ile ilgileniyorsanız Bu yazımızı da inceleyebilirsinz. Dekoratif Kütük Sehpa Nasıl Yapılır?

Sehpa Boya Markaları

Polisan matrix lüx anti aging X1 su bazlı boya

Polisan primera sentetik parlak beyaz veya caparol trimaxx sentetik mat boya

Swing colorun parlak son kat boyası

Marshall pastel mat boya

Bu boyaları ahşap yüzey boyama işlemlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sehpa Boyama Teknikleri

Ev dekoru için sayısız seçenek bulunur. Ev yenilemek isteyenler, sadece yeni eşya ile değil, evinizde bulunan eşyalar ile de küçük değişiklikler yapmanız muhtemeldir. El becerinize ve yaratıcılığınıza güvenmenizi öneriyoruz. Örneğin; sehpa boyama teknikleri kapsamında, evinizdeki eski sehpalarınıza yeni ambiyans getirebilirsiniz. Böylece evinizin genel havasında da etkin bir şekilde değişiklik yapmış olursunuz.

Sehpa Boyama Teknikleri

Evlerinde eski sehpalarını boyamak isteyenler için, püf noktalar dikkate alınmaya değerdir. Boyama işlemi için elinizde bulunması gereken eşyalar; mobilya boyası, rulo fırça, ipek uçlu fırça, vernik gibi malzemelerinizi hazır edin. Ardından sehpanızı temizleyin ve ardından astar sürerek işleme başlayabilirsiniz. Dilediğiniz herhangi bir ahşap boya rengi ile sehpanızı gönlünüze göre boyayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Alfemo Koltuk Takımları 2020 Yılı Trend Modelleri başlıklı makalemizde 2018 oturma grupları, alfemo koltuk takımları ve alfemo oturma grupları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] vernikleme yeterli olacak diyoruz. Bir kat vernikle yepyeni mobilyalar sizi bekliyor demektir. Sehpa Boyama İle Sehpalarınızı Yenileyin başlıklı yazımızda da sehpa boyamanın detaylarını […]

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.
Tavsiyeler: kelebek sohbet - ircforumlari - chat