Rahat ve Modern: Eames Sandalyeler

Modern ve estetik tasarımlar artık günümüz dekorasyon anlayışının vazgeçilmezleri, kullanım kolaylığı sağlamasının yanında zarif ve etkileyici tarzları ile yaşam alanlarına etkileyici bir görünüm kazandırıyorlar. Bugün yazımızda farklı dekorasyon stillerine renk ve estetik kazandıran, modern tasarıma sahip Eames Sandalyeler ve yaşam alanlarına kattıkları estetik ve şık etkileri üzerinde durmak istiyoruz.

Son yıllarda dekorasyon tutkunlarının yakından takip ettiği gibi ahşap ağırlıklı iç mekanlar oldukça ilgi görüyorlar. Ahşabın farklı materyaller ile olan uyumundan ortaya çıkan iç mekan dekorasyon örnekleri hiç şüphe yok ki hayranlık uyandıran bir etkiye sahip. Yaşam alanlarında doğal dokulardan hoşlananlar için tasarlanan bir çok ahşap tasarım daha modern ve estetik tasarımlara sahipler.

Ahşabın modern ve çekiciliği ile günümüz modern iç mekan dekorasyon tarzları arasında gösterilen Loft, Endüstriyel gibi popüler stillerin ihtiyaç duyduğu modern tasarımlar arasında Eames sandalye modelleri bir çok alanda tercih edilen, görsel açıdan son derece estetik aynı zamanda uzun yıllar sorunsuz kullanabilecek sağlamlığa ve kaliteye sahipler. Eames sandalyelerin başlangıç hikayesi aslında tasarım açısından değilde, üretim maliyetinin uygun olmasından dolayı başlayan bir hikaye.

Günümüz modern tasarımları arasında oldukça popüler olan Eames sandalyeler modern mimari ve mobilya alanına büyük katkı sağlayan  20. yy tasarımcıları olan Charles Eames (1907-1978) ve esi Ray Eames tarafından tasarlanmıştır. ABD’li çift aynı zamanda sanat, film, endüstriyel ve grafik alanlarında bir çok farklı çalışmalara imza atmışlardır. Çift tasarım aşamasında bir çok farklı unsuru göz önünde bulundurarak hem maliyeti düşük, hem kullanışlı hemde görsel açıdan modern bir tasarım hayali kurması sonucu ortaya çıkan Eames sandalyeler, geçen zamana rağmen günümüzde modern iç mekanlarda tercih edilen dayanıklı tasarımlar arasındalar.

Eames sandalyeler tasarım olarak ahşap ayaklara sahip, oturma bölgesi olarak plastik madde tercih edilmesi bu tasarımın daha hafif olmasında büyük rol oynuyor. Ahşap ayakların tercih edilmesinin sebebi ise tasarımın plastik ayaklara göre daha fazla ağırlıklara dayanabilmesi. Tasarımda ahşap ayakların kullanılması bir çok farklı iç mekanda rahatça kullanılabiliyor olması anlamına geliyor aynı zamanda.

Eames sandalye modellerinin bu kadar ilgi görmesinin başka bir nedeni ise modern hatlara sahip olması ve kolay kullanımı. Görsel yönden mekanda tek başına farklılık yaratabilen bir tasarım, ahşap detaylara sahip olması hemen her tarz yaşam alanında kullanılabiliyor olması en büyük tercih sebepleri arasında yer alıyor.  Diğer bir avantajı ise canlı bir çok renk seçeneğine sahip olması, yaşam alanının dekorasyon tarzına ve renklerine uygun bir Eames sandalye modelini şuan hemen her online dekorasyon satış sitesinde kolayca bulunabiliyor. Tüm bu özellikler bu tasarımların neden bu kadar ilgi gördüğünün cevabı aslında, modern tasarım, dayanıklı yapı, ahşap ile sağlanan doğal sıcaklık ve kolay kullanım.. Bir sandalyeden beklenebilecek tüm özelliklere sahip.

Eames sandalye modelleri bahsettiğimiz gibi bir çok farklı renk seçeneğine sahipler, aynı zamanda uv korumasında özel olarak üretiliyorlar. Yüksek ağırlıklara dayanabilen ahşap ayaklar ve oturma alanı olarak fiber, plastik polikorbon tasarıma sahipler. En önemlisi son derece hafif bir tasarım, Eames sandalyeler yemek odası, mutfak, bahçe, oturma odası gibi bir çok farklı yaşam alanına rahatça uyum sağlayabiliyor.

Dekorasyonu tamamlayabilen bir etkiye sahip olan Eames sandalye modelleri başta loft olmak üzere, iskandinav tarzı dekorasyonların ve endüstriyel tarzı iç mekanlara en çok yakışan modern sandalye modelleri arasında ilk sırada gösterilebilir. Yazımızı bitirmeden önce meraklıları için ufak bir bilgi verelim, Eames sandalye fiyatları bir çok farklı satış kanalında değişebilen fiyatlara sahip, ancak ortalama bir rakam vermek gerekirse Eames sandalye fiyatları 100 tl üzerindeler

FOTO GALERİ / Rahat ve Modern: Eames Sandalyeler

5 Comments

İlgili Yorumlar

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.