3 FOTOĞRAF

İlham Veren Oturma Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Oturma odası için dekorasyon fikirleri arıyorsanız sizin için hazırladığımız yazıda temel oturma odası dekorasyonu kurallarını bulabilirsiniz.

Oturma odası için dekorasyon fikirleri arıyorsanız bilmeniz gereken temel kuralların olduğunu söylemek isterim. Bu kurallar çerçevesinde oluşturacağınız dekorasyonların çok daha göz alıcı ve nitelikli olmasını sağlayabilirsiniz. Bu kuralların başında oturma odanızın ebatlarına uygun seçenekler aramak gelmektedir.

Oturma odalarında geçirdiğiniz süre, evde geçirdiğiniz toplam sürenin içerisinde önemli bir oranı kapsamaktadır. Bu sebeple oda dekorasyonu da daha çok size özel içeriklere sahip olmalıdır. Bunu gerçekleştirmek ve ferah bir oturma odası tasarlamak için odanızın metrekaresini bilmeniz gerekiyor. Dekorasyon işlerinde elinize metreyi alıp ölçüm yapmak en sağlıklı yoldur. Göz kararı ölçümler genellikle istediğiniz şekilde dizayn yapmanıza engel olur. Ölçtüğünüz her bir uzunluğu kağıt üzerinde göstererek odanın hem alanını hem de kenar uzunluklarını not etmelisiniz. Bu ölçüm özellikle mobilya seçiminde işinizi kolaylaştıracaktır.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma odası için dekorasyon fikirleri arasında en temel belirleyici etken mobilya takımlarıdır. Bu takımın zevkinizi yansıtması önemli ve vazgeçilmez bir ayrıntıdır.

Bunun yanında oturma odasında kullanacağınız her mobilya grubu sizin için uygun olmayacaktır. Özellikle mobilyaların ebatları odanıza uygun olmalıdır. Aksi halde geniş bir mobilya grubunu nispeten daha dar oturma odasına koymaya kalkışırsanız ferahlık hissini kendi elinizle ortadan kaldırırsınız.

Bu sebeple oturma odası ölçülerini dekorasyon bitinceye kadar yanınızdan ayırmamanız gerekiyor. Her malzeme için odanızdaki duruşunun nasıl olacağını elinizdeki ebatlara ya da hazırladığınız taslağa uydurarak hayal edebilirsiniz.

İlham Veren Oturma Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Nispeten dar bir oturma odası sahibiyseniz seçeceğiniz mobilyalar daha az yer kaplayan modern tarzda ve kullanışlı özelliklere sahip olmalıdır. Ayrıca yine oda alanına göre mobilya takımının ünitelerinden birini de oda dekorasyonu için kullanmayabilirsiniz. Oturma odası için dekorasyon fikirleri arasında kabul edilen bu yöntemle insan trafiğinin daha rahat işlenebileceği bir oturma odası dekorasyonu oluşturursunuz.

floransa koltuk takımı saloni

2018 Yılında Modern Oturma Odaları Hakkında Tahminlerimiz

Bir eve yuva sıcaklığı veren ve o evi ev yapan bölümlerin başında oturma odaları gelmektedir Oturma odaları, salonlar, yatak odaları, yemek odaları ve mutfaklar bu yıllarda tam...

Ferah Oturma Odası için Dekorasyon Fikirleri

Oturma odası için dekorasyon fikirleri sizi de ilgilendiriyorsa mutlaka oda rengini belirlemede dikkatli olmalısınız. Oturma odasının rengi de diğer ev bölümlerinin rengi gibi insan psikolojisi üzerinde önemli bir etki oluşturur.

cesur ve güçlü renkler

Dekorasyonda Renklerin Psikolojik Etkileri

Yaptığımız renk seçimleri hayatımızın her alanında ruh halimizi etkiliyor, özellikle ev ve iş yerleri gibi uzun süre geçirdiğimiz yaşam alanları söz konusu olduğunda renk...

Bu etki oranı dekorasyondaki renk kullanımın bütünlüğü nispetinde artar ya da azalır. Oturma odası rengi; toplam renk, duvar renkleri ve mobilya renkleri gibi ayrı başlıklar altında değerlendirilebilir. Genel prensip ise kullanacağınız mobilya ve duvar renkleri toplam renk ağırlığını belirleyeceği için asla birbiri ile uyumsuz olmamalıdır.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Dar oturma odaları için beyaz, bej ve pastel renklerin açık tonları her zaman ferahlık hissi uyandırmanızda etkili yollardan biridir. Bu renkleri gerek mobilya grubunuzda gerekse duvar renkleri olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Oturma odası için enerji katmak istediğinizde ise dekorasyonda tamamlayıcı ürünlerden yararlanabilirsiniz. Örneğin mobilyalarınız için düşündüğünüz kırlentlerde sıcak renklerden birini tercih ederek odanıza  enerji yükleyebilirsiniz. Ya da asacağınız bir tablonun renkleri de oda enerjisine pozitif bir katkı sunacaktır.

Kahveringi ile uyumlu renkler

Kahverengi Koltuğa Ne Renk Perde Seçmeli?

Özellikle ülkemizde ev dekorasyonlarında kahverengi ve tonları (sütlü kahve, taba gibi) sıkça karşımıza çıkan renkler arasındadır Dekorasyonda özellikle salon takımlarında...

Gri Koltuklarla Sarı, Siyah-Beyaz Geometrik Desenli Yastıkların Uyumu

Gri Koltuğa Ne Renk Yastık Yakışır?

Gri son dönemlerin en favori dekorasyon renkleri arasındadır Daha önce Gri İle Uyumlu Renkler ve Dekorasyon Fikirleri konulu makalemizin çok ilgi görmesi nedeni ile bu konuya...

koltuk şalları ve renkli yastıklar ile sıcak fikirler

Koltuk Şalları ve Yastıklar ile Dekorasyon Fikirleri

Havaların giderek soğumaya başladığı bu dönemde evinizde basit dokunuşlar ile rahat ve sıcak bir dekorasyon tarzı elde edebilirsiniz, nasıl mı Malum soğuk havalar etkisini...

Oturma odası için dekorasyon fikirleri arasında odanın odak noktasını belirleyerek bu odak nokta çerçevesinde hareket etmek de önemlidir. Oturma odaları için odak noktası genellikle televizyon üniteleri olarak belirlenmektedir. Televizyona göre konumlandırılmış mobilya grubu klasik bir oturma odası dekorasyonu sunacaktır. Bu sebeple televizyon ünitesinin oda içerisinde doğru konumlandırılması da önem arz eder. Televizyon ünitesini yerleştirmede pencerenin konumu, duvarlar arasındaki mesafe de dikkat etmeniz gereken dekorasyon özellikleri arasındadır. Bazı oturma odalarında televizyon ünitesi kullanılmamaktadır. Bu odalarda da duvara monte edilen televizyon, dekorasyon için odak noktasını oluşturur. Dilerseniz televizyonun olduğu duvarı farklı duvar uygulamaları ile daha çekici hale de getirebilirsiniz.

Oturma odalarında bunun dışında televizyon koltukları, tablolar, aydınlatma için kullanacağınız avizeler ve perdeler de dekorasyonun bir parçası olarak düşünülmelidir.

Oturma Odasında doğru bir aydınlatma tercihi için aşağıdaki bağlantımızı da tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

ahşap lambader modelleri

Mekana Değer Katan Dekoratif Lambader ve Köşe Aydınlatmaları

Aydınlatmalar hem iç mekanda hemde dış mekanlarda birbirinden farklı tarz ve modeller ile karşımıza çıkan tasarımlar, söz konusu ev dekorasyonu olduğunda tavan aydınlatmaları...

2016 modern lambader modelleri

Evde Keyifli Köşeler : Modern Lambader Seçimleri

Klasik yada modern iç mekan dekorasyonları için günümüzde artık olmazsa olmaz dekorlar arasında yer alıyor lambader modelleri Ofis, kafe, restoran, otel derken günümüz ev...

 

İlginizi Çekebilir : Koltuk Renkleri 2019 Mobilya Renkleri ve Kombinleri başlıklı makalemizde koltuk renkleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.