Odaya Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Odaya göre perde seçimi hakkında detaylı bilgi verilmiş, bu bağlamda salon perde seçimi, oturma odası için perde seçimi, yatak odası için perde seçimi, çocuk odası için perde seçimi, mutfak için perde seçimi nasıl olmalıdır soruları cevaplanmıştır.

Salon misafir ağırlanan alan olması nedeni ile dekorasyonu en özenli yapılan alanların başında gelir. Dekorasyonu tamamlayan unsurların başında ise perdeler gelmektedir. Bir önceki yazımızda Perde Alırken Nelere Dikkat Edilmeli konusundan bahsederek ayrıntılı bilgi vermiştik. Bugün de sizlere odaya göre perde seçimi hakkında bilgi vermek istiyoruz. Gelin ilk olarak salon perde seçimi nasıl olmalıdır? Diyelim.

Odaya Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalı?Odaya Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Salon perde seçimi salonun konumu, ışık düzeyi ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Tavan zemin mesafesi alçak olan bir salonda düz renk salon perde seçimi en doğru karar olacaktır. Böylece tavan yüksekliği standart ölçülerdeymiş gibi algılanacaktır.

Eğer iç mekanın görünmesinde problem yoksa sade tül kullanılarak salonun daha modern, ferah ev aydınlık görünmesi sağlanabilir.

Salonda koltuğa göre perde seçimi konusu da odaya göre perde seçimi için dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelir.

Perde seçimi için duvar kağıdı renkleri de koltuk renkleri ve modelleri kadar önemlidir. Perde uyumunun tamamlayıcı olması için duvar boyası ve parke rengi ve salon halısı rengi de dikkate alınmalıdır.

Salona perde seçimi dekorasyonda en son işlem olmalıdır. Böylece renk kontrastı daha iyi yakalanmış olur. Bütün bu kriterler ışığında seçilen salon perdesi ile şık bir görünüme imza atılır.

Bazen de mobilya, halı, perde uyumu için farklılıklar denenebilir. Mesela, kahve tonlarının hakim olduğu bir salonda turkuaz renk tonlarında perde seçilebilir. Tabi burada turkuaz renklerinde aksesuar seçimi ile bütünlük sağlanmalıdır. Bu şekilde oldukça şık ve farklı bir görünüm yakalanır.Odaya Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bütün mobilya renkleri, halı renkleri ve duvar renkleri ile uyumlu perde seçimi nasıl olmalıdır diye sorarsanız bej, beyaz ve toprak tonları deriz. Bu renk tonlarını hemen hemen her renkle uyum içinde kullanabilirsiniz.

Döşemelik kumaş olarak saten kullanılmış ise tül ve parlak kumaş perdeler tavsiye ediyoruz. Saten döşemeliğe spor veya keten kumaş hiç de hoş olmayacaktır. Döşemelik kumaş ile uyumlu perde seçimi renk bütünlüğü açısından son derece önemlidir.

Salonda tül ve güneşlik kombini yapılacaksa açık renklerde bir tül ile koyu renklerde güneşlik kullanılmalıdır.

Salon perde modelleri arasında son dönemlerde stor perdeler oldukça çok kullanılmaktadır. Sizde salonda modern bir görünüm için stor perdeler arasında seçim yapabilirsiniz.

Oturma Odası Perde SeçimiOdaya Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Oturma odasına perde seçerken görsel zevkten çok kaliteye ve kullanışlı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Oturma odası perdesi alırken de salon perde kriterlerini göz önüne alabilirsiniz.

Yani

Oturma odasına perde alırken de duvar boyası, varsa duvar kağıdı desen ve rengi, halı rengi, aksesuar rengi, koltuk takımı rengine dikkat edilerek oturma odası perde seçimi yapılmalıdır. Oturma odasına perde seçiminde de perde seçimi en sona bırakılmalıdır.

Yatak Odası Perdesi Nasıl Olmalı?Odaya Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Salon ve oturma odası perde seçiminde dikkat edilecek konular yatak odası perde seçimi için de geçerlidir. Özellikle yüksek tavanlı yatak odalarında yatak odası perdesi olarak klasik perde modeli kullanmanız öneriyoruz. Böylece yatak odası perdeniz yatak odası dekorasyonunu daha da şık gösterecektir.

Yatak odası perdesi mahremiyet açısından kalın ve sık dokuma olmalıdır. Güneşlik olarak kalın perde kullanıldıktan sonra üzerine dilediğiniz renk ve modelde tül perde kullanabilirsiniz.

Yatak odası perdesi olarak renkli ve fantezi perdeler ön plandadır. Yere kadar uzanan vual, sentetik, ipek, kadife ipek, tafta santuk saten perdeler arasından seçim yapabilirsiniz.

Perdelik kumaşlar ile yatak örtüleri aynı kumaş ve renk tonlarında olursa daha göz alıcı kontrast yakalanmış olunur.

Çocuk Odası Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?Odaya Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Çocuk odası perdeleri, çocuk odası dekorasyonu gibi neşe arz etmelidir. Çocuk odası perdesi boyu uzun olmamalıdır. Balon perde, katlamalı perde veya pencere hizasında biten perdeler arasından seçim yapılmalıdır.

Aydınlık ve ışık dolu bir çocuk odası için ince dokumalı ve şık desenli perde modelleri seçilmelidir. Erkek çocuk odaları için çizgi film kahramanları veya sporun dallarını anlatan perde modelleri seçilmelidir, kız çocuk odası için ise çiçekli, barbili perde desenleri kullanılabilir. Stor perde de çocuk odasında kullanılacak perde modelleri arsında yer almaktadır.

Mutfak Perdesi Nasıl Olmalı?Odaya Göre Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Odaya göre perde seçimi konusunda son olarak mutfak perde seçimine değineceğiz. Mutfak perdesi alırken de dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Detayları bu linkten Mutfak Perdesi Nasıl Seçilir ? Nelere dikkat edilmeli ?bütün ayrıntıları ile bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Retro Sevenler İçin Dekorasyon İpuçları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.