17 FOTOĞRAF

Mutfağa Nasıl Halı Almalıyım?

Mutfağa nasıl halı almalıyım, Mutfak halıları nasıl olmalı? Mutfak halıları nasıl seçilmeli? Mutfak halı desenleri nelerden oluşmalı? Mutfak halısı ne renk olmalı? gibi konular detaylı bir şekilde incelenmiştir.

Mutfağa nasıl halı almalıyım sorusu birçok bayanın en çok merak ettiği mutfak dekorasyon sorularının başında gelir. Avrupa’da mutfakta halı kullanımı çok azdır. Ancak ülkemizde mutfakta halı kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle küçük çocuğu olanlar zemindeki kayganlığın verdiği endişe nedeni ile mutfak halısı kullanmaktadır. Bu da mutfak halısının önemini artırmaktadır.

Mutfağa Nasıl Halı Almalıyım?

Mutfak için Halı Seçimi

Mutfak için Halı Seçimi

Bazı mutfaklarda oturma odası ve salonlardaki gibi sofistike halı modellerine rastlansa da daha çok pratik kullanım sağlayan halılar tercih edilmektedir. Günümüzde bahçeli evler yerini apartman dairelerine bıraktığı için büyük halılar daha az tercih edilmektedir. Mutfak halısı temizliği sık sık yapıldığı için kolay temizlenen, solmayan renklere sahip olan halı, yolluk ve kilimler kullanılmaktadır.

Mutfak Halısı Nasıl Olmalı

Mutfak Halısı Nasıl Olmalı

Mutfağıma nasıl bir halı almalıyım sorusunda birçok detay vardır. Mutfak halısı seçerken mutfak dekorasyon tarzı, mutfak dekorasyon rengi hatta mutfaktaki küçük ev aletlerinin uyumu bile dikkate alınmalıdır.

Mutfak halısı alırken en çok sorulan sorular ve cevapları…

Mutfak halıları nasıl olmalı?

Mutfak halıları nasıl seçilmeli?

Mutfak halı desenleri nelerden oluşmalı?

Mutfak halısı ne renk olmalı?

Mutfak halı modelleri ve fiyatları 2018

İşte cevaplar…

Mutfak halısı nasıl olmalı? Hızla gelişen teknoloji farklı yapılarda halı üretimlerini gündeme getiriyor. Klasik düğümlü halılar dışında tüylü halılar, sert dokunan halıfleks modelleri, altı kaymayan plastikle kaplı kaydırmaz halılar, görsel boyutu en üst seviyeye taşıyan 3 D halılar mutfakta kullanılmaktadır.  Uzun tüylü halıları hijyen nedeni ile mutfakta önermiyoruz.

Mutfak halısı seçimi yapılırken süpürme ve silme işlemi kolaylığı nedeni ile yiyecek kırıntılarını tüyleri arasında alarak bakteri üremesine zemin hazırlamayan kısa tüylü düz halı modelleri tercih edilmelidir. Mutfak halısı kolay temizlenen, leke tutmayan, süpürme ve silme işlemi sırasında kişiyi fazla yormayan halı modelleri tercih edilmektedir.

Mutfak Halı Çeşitleri Nelerdir?

Mutfak Halısı Seçimi

Mutfak Halısı Seçimi

Mutfak halı desenleri kadar halının dokuması da önemlidir. Dokumadaki ana malzeme, kullanılan iplik ve kalite halının kalitesini ve fiyatını belirlemektedir.

Yün mutfak halısı diğer halılardan pahalı olmalarına rağmen sık dokuması, dibine kırıntı çekmemesi, zeminin soğuğunu engellemesi, kolay temizlenmesi ve leke tutmaması özellikleri ile çok tercih edilmektedir.

Polyester karışıma sahip halılar daha ince dokumaları nedeni ile hem hafif olmakta, hem de kolay yıkanarak çabuk kurumaktadır. Bu da polyester karışımlı iplik halıları mutfakta çok tercih edilen halılar sınıfına sokmaktadır.

Naylon ip karışımlı halılar ise renk ve desen çeşitliliği nedeni ile çok tercih edilmektedir. Ancak bu halılarda iplik kalitesinin az olması halının tüylerinin kısa sürede yapışmasına, tüy, kıl, toz toplamasına neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı mutfakta kullanımı çok fazla uygun değildir.

Dekoratif Yuvarlak Mutfak Halı Modelleri başlıklı yazımızda mutfak halı modellerine alternatif olan yuvarlak halıları inceleyebilirsiniz.

Polipropilen halılar mutfakta kullanıma daha uygundur. Polipropilen halılar tüy, kıl toplamaz, toz barındırmaz, nem tutmadıkları için kolay kolay küflenmez, kolay süpürülen antibakteriyel özellikli halılardır. Bu özelliklerinde dolayı mutfaklarda hanımların ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Mutfak Halısı

Mutfak Halısı

Mutfağa nasıl halı almalıyım sorusunun püf noktalarını vermeye devamediyoruz. Mutfak halı modelleri incelenirken halının renginin, dolaplar, perdeler ve mutfak mobilya renkleri ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

Mutfakta yemek pişirirken sıçrayan yağlar, servis esnasında dökülen yiyecek artıkları mutfak halı desenleri konusunda belirleyici etkiye sahiptir. Açık renkli düz desenli halılar bu tür kirleri daha çok gösterdiği için daha az tercih edilmektedir.

Bu halıların yerine ayrıntılı desenli koyu renkli halı modeller tercih edilmektedir. Ayrıca sık dokumalı, kaliteli boya ile boyanan halılar daha uzun ömürlü olmaktadır.

Leke göstermeyen mutfak halısı siyah beyaz detaylardan oluşmaktadır. Özellikle evinizde küçük çocuklarınız varsa ya siyah beyaz detaylı halı modeli ya da hali üzeri koruyucu örtü kullanmalısınız.

Mutfak halı modelleri fiyatları 2018 sezonunda her bütçeye hitap etmektedir. Halıda kullanılan ip, dokuma, boya, desen ve renk kalitesi uzun ömürlülüğünde olduğu gibi halı fiyatında da belirleyici olmaktadır.

Mutfak Halısı Nasıl Olmalı?

Evlerin belki de en çok kullanılan ve en çok zarar gören bölümleri mutfaklardır. Özellikle ev hanımları bütün gününü mutfakta geçirir iken oluşabilecek zararların tamamı da buradan gelmektedir. Gerek yemek, gerekse de içecek konusunda ilk zararı gören eşyalar mutfak halıları olur iken seçim yaparken öncelikle renk ve iplik seçimine özen göstermelisiniz.

Mutfak Halısı Nasıl Olmalı

Mutfak halısı nasıl olmalı derseniz öncelikle renk olarak koyu renkler olmasını öneririz. Koyu renklere sahip olacak mutfak halıları oluşabilecek lekeleri gizleyecek ve kötü görünümü engelleyecektir. Bunun yanı sıra detaylara sahip olan mutfak halıları yerine daha çok makine halıları tercih edebilirsiniz.

FOTO GALERİ / Mutfağa Nasıl Halı Almalıyım?

İlginizi Çekebilir : Alfemo Koltuk Takımları 2020 Yılı Trend Modelleri başlıklı makalemizde 2018 oturma grupları, alfemo koltuk takımları ve alfemo oturma grupları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating


Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.
Tavsiyeler: kelebek sohbet - ircforumlari - chat