10 FOTOĞRAF

Minerva’nın BayKuşu / Dekoratif Baykuş Bibloları

Baykuşlar hakkında eski çağlardan süre gelen bir inanış vardır, yunan ve roma mitolojisinde baykuş figürü bilgiyi, belleği ve bilgi sahiplerini koruyucu bir anlam taşır. Aynı zamanda mısır alfabesinde yer alan M harfinin simgesi baykuştur. Özellikle son dönemde moda ve ev dekorasyon sektöründe baykuş figürleri büyük ilgi görüyor, mitolojide farklı inanışları simgeleyen bu efsanevi hayvana dekorasyonda yer vermek isteyenler için seçtiğimiz birbirinden güzel dekoratif baykuş bibloları yazımızın devamında inceleyebilirler.

Minerva’nın Kuşu (Minerva’nın Baykuşu)

Baykuşlardan bahsedeceksek kesinlikle yunan mitolojisindeki önemi ve anlamı hakkında konuşmamız gerekir.  Başlığın neden Minerva’nın Kuşu olduğunu merak eden okuyucularımız için biraz bilgi verelim. Eski yunan mitolojisinde yer alan Tanrıça Athena, roma mitolojisinde Minerva olarak geçer. Athena ( Minerva), Zeus’un bilgelik tanrıçası olan Metis’ten doğan kızıdır. Eski çağlarda yaşayan insanların inancına göre her tanrı yada tanrıçayı sembolize ettikleri kavramları simgeleyen bir hayvan vardır ve bu hayvanlar inanışa göre kutsal sayılırlar, İşte yunan mitolojisinde yer alan Tanrıça Athena’nın hayvanı baykuştur.

Eski roma ve eski yunan inancına göre sabır, akıl ve bilgi gerektiren konularda her zaman başvurulan tanrıça Athena olmuştur, hatta eski kentlerde kurulan kütüphanelerin girişlerinde tanrıça athena’nın anıtsal heykellerine rastlanmıştır.

Baykuş figürü aynı zamanda bilgiyi, belleği ve bilgi sahiplerini de koruyucu bir anlam taşır, diğer bir inanışa göre ise tanrıça athena’nın dünyaya indiğinde ölümlü insanlara baykuş şeklinde görüldüğüdür. Kısacası baykuş, yunan – roma döneminde kutsal sayılan bir hayvandır ve Minerva’nın kuşu ( Minerva’nın baykuşu) olarak bilinir.

Baykuş bir çok efsaneye konu olan bir hayvan, dolayısı ile bu hayvan için inanışlarda farklılık göstermiştir. Bazı toplumlarda baykuş figürü taşındığında uğur getirdiğine inanılır. Yunan-roma döneminde kutsal bir hayvandır, Kızılderili kültüründe, bilgelik, algı, ayırt etme ve hileyi anlama özelliklerinin öğreticisi olarak düşünülür.

Sonuç olarak baykuş figürünün bilgeliğin anahtarı ve şansın simgesi olduğunu düşünüyorsanız yazımızda sizler için seçtiğimiz birbirinden güzel ve dekoratif baykuş bibloları kesinlikle ilginizi çekecektir diye düşünüyoruz. Baykuş bibloları hem evinize renk katacak şık bir aksesuar hemde özel günlerde sevdikleriniz için çok şık ve anlamlı bir hediye olabilir.

Bir çok farklı ebat ve renk seçeneğine sahip dekoratif baykuşlar bir çok ev & dekorasyon alış veriş sitesinde çok uygun fiyatlar ile sunuluyor. Seramik, metal, ahşap gibi farklı materyaller ile tasarlanan dekoratif biblolar her tarz dekorasyona rahatça uyum sağlayacaktır.

FOTO GALERİ / Minerva’nın BayKuşu / Dekoratif Baykuş Bibloları

İlgili Yorumlar

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.