Küçük Evler İçin 10 Dekorasyon Önerisi

Büyük şehirlerde yaşamına devam edenlerin iç mekan dekorasyonlarında bir hayli zorlandıkları bir gerçek, günümüz yaşam alanları çok katlı binaların limitli oda genişliklerine sahip ve dekorasyon anlamında kısıtlı bir plan çıkarılabiliyor. Küçük yaşam alanları için dekorasyon fikirleri arayanlar için bu yazımızda küçük evler için 10 dekorasyon önerisi hazırladık. Yaşam alanları küçük olabilir, ama görsel açıdan estetik,kullanım rahatlığı sağlayan bir ev yaşamına engel değil. Küçük alanları en iyi şekilde değerlendirmek, akılcı dekorasyon yöntemleri ile daha rahat ve fonksiyonel ev dekorasyonu elde edilebilir.

Küçük Evler İçin 10 Dekorasyon Önerisi

1-) Mobilya ve eşya seçimleri 

Küçük yaşam alanlarını dekore ederken seçeceğiniz mobilya ve eşyaları odanın şekline göre seçmelisiniz. Fazla yer kaplayacak gereksiz özelliklere sahip tasarımlar yerine ihtiyaca yönelik mobilyalar seçmekte yarar var. küçük salon dekorasyonu için örnek verecek olursak, çekmece ve raflara sahip şık bir Tv ünitesi, geniş rahat bir L koltuk tasarımı ve kullanım kolaylığı sağlayan bir orta sehpa tasarımı başlangıç için doğru tasarımlardır.

Özellikle orta sehpa ve Tv ünitesi seçimleri yaparken, dekoratif aksesuarları sergileyebilecek, rafları sayesinde kitaplarınızı düzene sokacak ve çekmeceleri sayesinde extra depolama imkanı sağlayacak tasarımlar seçilmeli. Özellikle günümüz orta sehpaları gelişmiş fonksiyonel özelliklere sahipler, açılınca masaya dönüşebilen orta sehpalar yerden büyük ölçüde tasarruf etmenizi sağlar, aynı zamanda bu sehpalar laptop masası olarak kullanılabiliyor.

Boş alanları değerlendirin 

2-)  Küçük evler için dekorasyon önerileri arasında en önemli noktalardan biri boş alanları en iyi ve akılcı şekilde değerlendirmeyi bilmektir. Mobilya yerleşiminden sonra gözünüze çarpan boş alanları en akılcı kullanmanız çok önemli, seçeceğiniz tasarımlarında görsel açıdan yaşam alanına rahatlık ve hareket katmasına dikkat etmelisiniz.

Duvar dekorasyonu önemli 

dekoratif raflar

dekoratif raflar

3-) Eğer küçük bir evde yaşıyorsanız boş duvarları en iyi şekilde kullanmalısınız, duvara monte tasarımlar bu gibi durumlarda büyük iş görürler. Duvarda tablo kullanımı görselliği arttıracaktır, özellikle dekoratif duvar rafları size yeni depolama alanları açacağından kesinlikle kullanılması gereken tasarımlar arasındalar.

Aynalar mekanı büyük gösterir 

aynalı duvarlar

aynalı duvarlar

4-)  Ayna kullanımı mekanda büyüklük hissi yaratır, çoğu zaman kullanılan küçük dekorasyon hileleri arasında gösterilir. Eğer mekanı olduğundan daha büyük göstermek istiyorsak hemen her yaşam alanında aynalardan faydalanabiliriz.

Küçük mutfaklar için 

küçük mutfak dekorasyonu

küçük mutfak dekorasyonu

5-) Mutfakta yuvarlak masalar yerine duvara dayalı dikdörtgen yemek masaları kullanın, bu şekilde yerden tasarruf edebilirsiniz. Beyaz mutfak dolapları kullanırsanız mekanda ferah ve temiz bir görünüm elde edebilirsiniz, aynı zamanda beyaz kullanılan mekanlar daha temiz ve rahat bir görünüm sağlar. Mutfak duvarları kullanılabilir ise raf sistemleri tercih edebilir, mutfak eşyalarınız için yeni alanlar oluşturabilirsiniz.

Yerden tavana, duvardan duvara !

yerden tavana kitaplık ve raflar

yerden tavana kitaplık ve raflar

6-) Yatak odası yada oturma odaları gibi alanlarda yerden tavana kadar yüksekliğe sahip dekoratif raf sistemleri yada kitaplıklar tercih edin. Oluşturacağınız bu alan mekanın tüm kalabalığını ortadan kaldırabilir, aynı zamanda modern bir görünüm sunar.

Ayaklı tasarımlar seçin

ayaklı mobilyalar tercih edin

7-) Yüksek ayaklı mobilyalar küçük evlerde daha rahat bir görünüm yaratır, orta sehpa, koltuklar, dresuar yada konsol gibi mobilyaları seçerken bu detayı göz önünde bulundurabilirsiniz.

Beyaz kullanmaktan korkmayın

küçük beyaz ev dekorasyonu

küçük beyaz ev dekorasyonu

😎 Yaşam alanlarında seçeceğiniz zemin ve duvar rengi, ortamın rahatlığını ve ferahlığını belirleyen en önemli noktadır. Küçük ev dekorasyon örneklerinde bir çok farklı renk ile karşılaşabilirsiniz ancak beyazın temizliğini ve rahatlığını asla göremezsiniz. Zemin ve duvarda beyaz kullanımı ile tıpkı iskandinav tarzı dekorasyon örneklerinde olduğu gibi daha ferah, aydınlık ve geniş bir görünüm için tercih edilmelidir.

Dekoratif kutu ve sepetler 

dekoratif kutu ve sepetler

dekoratif kutu ve sepetler

9-) Evin her alanında rahatça kullanabileceğiniz dekoratif kutu ve sepetler ile küçük alanlarda dağınıklığı yok ederek daha düzenli bir dekorasyon görünümü elde edebilirsiniz. Mutfak,yatak odası, banyo yada oturma odası gibi alanlara bu tarz depolama amaçlı tasarımları ilave edebilirsiniz.

Duvara monte tasarımlar 

duvara monte tasarımlar

duvara monte tasarımlar

10-) Küçük evlerde hayat kurtaran tasarımlardır, çalışma masası dahil bir çok mobilyanın duvara monte hazır tasarımları rahatça bulunabiliyor. Örnek olarak çalışma masası, yatak, banyoda duvara monte dolaplar açılıp kapanabilen yer kaplamayan tasarımlar küçük evler için mutlaka kullanılması gereken tasarımlar arasında.

İlginizi Çekebilir : Boş Duvar Dekorasyonu İçin Posterler Objeler Tablolar başlıklı makalemizde boş duvar dekorasyonu hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.