14 FOTOĞRAF

Koltuk Perde Uyumu Hakkında Merak Edilenler

Koltuk perde uyumu konusunda dikkat edilmesi gereken noktalara değinilerek şık kombinler oluşturmanızı sağlayacak bilgiler verilmiştir.

Ev dekorasyonu için özenle ve dikkatle seçilmesi gereken ev aksesuarları başında perde modelleri gelmektedir. Perde, dikkatli seçildiği zaman dekorasyondaki tüm eksikleri giderecek özelliğe sahiptir. Koltuk modellerini, duvar boyasını, halı rengini kısacası dekorasyon ögelerine şık bir görünüm katan perdeler dikkatli seçilmelidir. Bu bütünlüğü sağlamadaki en önemli nokta dekorasyonda koltuk perde uyumu konusudur.

Perde seçerken, perdenin dokusundan tarzına kadar birçok detaya dikkat etmek gerekir. Sonuçta seçeceğiniz perde dekore ettiğiniz alanın bütün detaylarını göz önüne serecektir.

Krem Rengi Koltuk Takımına Perde

Krem Rengi Koltuk Takımına Perde Uyumu ve Önerileri

Krem rengi koltuk takımına perde seçimi aslında sadece renk belirleyerek çözebileceğiniz bir dekorasyon uygulaması değildir Perde koltuk renk uyumu dışında başka ölçütlerin...

Dekorasyonda Koltuk Perde Uyumu Detayları

Koltuk Perde Uyumu

Ev dekorasyonu sırasında yapılan planda perde ilk sıralarda olmalıdır. Koltuk perde uyumu, koltuk perde halı uyumu mutlaka yakalanmalıdır. Bu nedenle mobilya seçilirken, mobilya perde uyumu ve mobilya perde uyumunda nelere dikkat edilmeli konusu dikkate alınmalı, bu denli önem arz eden perdeler için yeteri kadar bütçe ayırmayı da unutmamalıdır.

Dekorasyonda koltuk perde modelleri eşleştirilirken yaptığınız perde seçiminde koltuğun tarzı, boyutu desenleri, konumu perde seçimi için size yol gösterici olmalıdır. Aslında bütün bu noktalar sizin tarafınızda gibi görünse de perde seçimi oldukça zordur.

Bu nedenle iç dekorasyon uzmanları sorunsuz koltuk perde uyumları için kırık beyaz veya beyaz gibi uyumda risk oluşturmayan perde renklerini seçerler.

Özellikle beyaz, sezon farklılığı göstermediği ve zaman aşımına uğramadığı ve bütün renklerle mükemmel bir uyum yakaladığı için en çok tercih edilen perde rengi olarak kendisini öne çıkarmaktadır.

Tabi herkes beyaz perde kullanmak zorunda değil.

Perde Seçerken Renk Dengesi Sağlayın  

Koltuk Perde Uyumu Nasıl Olmalı

Ev dekorasyonunda renk kontrastını yakalamak ve dikkat çekici bir görünüm yakalamak için renk uyumu konusunu iyi bilmek gerekir. Renk dengesini kurmak için koltuklar bir renk, halı bir renk, perde bir renk diye bölmemek gerekir. Renk kontrastını yakalarken dekorasyonu uç noktalara çıkartacak odak noktaları belirleyin.

Mobilya takımınızı perde modeliniz ile birlikte seçmeli, koltuk renkleriniz ile mobilya renkleriniz arasında uyum olmalıdır.

Perde ve Koltuk Uyumu

Örneğin; Sade ve desensiz bir koltuk kullanıyorsanız perde modelinizde koltuk renkleriniz ile uyumlu renkleri desenlerle birlikte kullanabilirsiniz. Perde renklerini koltuk kırlentleri ile aynı yapabilirsiniz. Desenli perdede sade koltuk, sade koltukta desenli perde her zaman zarif görünümler sunar.

Dekorasyon tarzınız ile perdeleriniz aynı olmalıdır. Mesela, romantik dekorasyonlarda pastel renklerle birlikte odak noktası olacak bir renk belirlemelisiniz.

2018 Salon Perde Modelleri

İdeal Fon Perde Seçimi Nasıl Olmalı?

Fon perde seçimi odanın dekoratif niteliklerine katkı sunacak özelliklere sahip olmalıdır Bu sebeple seçim yaparken doğru renk, kumaş ve desenlere sahip fon perdeleri belirlemek...

Pastel tonlarla üst düzeyde kontrast yakalayan ve en çok tercih edilen renk beyaz ve tonlarıdır. Bu noktada da fon perde koltuk uyumu öne çıkmaktadır.

Modern dekorasyonlarda minimal çizgiler, bünyesinde barındıran koltuklar ile sade, abartısız, bir o kadar da şık olan jaluzi ve stor gibi perdeler düşünülmelidir.

Renklerin Tonlarını İyi Süzün

Perde Renkleri

Kızılağaç, gürgen ve kestane gibi kırmızının tonlarını bünyesinde barındıran mobilyalar ile kırmızı perde kullanımı akıllı bir seçim olacaktır. Bu kombinde bej, pudra, krem, kırık beyaz, gibi açık renk halı ve duvar rengi seçmelisiniz

Mobilya rengi olarak gri ve bej rengini tercih ediyorsanız beyaz perde tam size göre. Bu kombinle rüstik perde modelleri birlikte kullanılabilir. Bu kombinde lila ve toz pembe perde kullanımı dekore ettiğiniz alanın enerjisini yükseltecektir.

Kahverengi, siyah ve lacivert tonlarında koltuk modeli tercih ediyorsanız perde seçiminde dikkatli olmalısınız. Bu renkler koyu olduğu için odanın büyüklüğü ve ışık kapasitesi de değerlendirilmelidir.

Çok ışık alan geniş bir alanda koyu renk koltuk modeli kullanacaksanız perdeleriniz de koyu tonlarda olabilir.

Ancak, küçük yaşam alanlarında koyu renk koltuklarla koyu renk perde kullanmak dekorasyon cinayetidir. Koyu mobilyalar ile çok açık tonlarda perde kullanmak da uyumsuz bir görünüm sunar.

O halde;

Koyu renk koltuklarda perde koltuk kombinleri dikkatli yapılmalıdır. Bu noktada “koltuk perde uyumu nasıl olmalı” diyorsanız, işte cevabı…

Örneğin;

Kahverengi koltuk takımı ile bej, kum beji, krem ve kırık beyaz perde modellerini rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Kahveringi ile uyumlu renkler

Kahverengi Koltuğa Ne Renk Perde Seçmeli?

Özellikle ülkemizde ev dekorasyonlarında kahverengi ve tonları (sütlü kahve, taba gibi) sıkça karşımıza çıkan renkler arasındadır Dekorasyonda özellikle salon takımlarında...

Siyah koltuk takımları ile ise gri tonlarında perdeler veya açık zeminde siyah desenli perdeler tercih edebilirisiniz.

Koltuk Rengine Uygun Perde Seçimi

Ev hanımlarının en çok sorun yaşadığı ve kararsız kaldığı şeylerden biri de koltuk ve perde uyumudur. İşte araştırmalar yaparak, sizlere bu gibi sorunlarınıza tek bir elden çözüm ürettik. Özellikle kendi zevkinize göre açık veya koyu seçimler yaparak evinizi baştan yaratabilirsiniz. Perde ve koltuk evin önemli ve lüzumlu ihtiyaçlarındandır.

Koltuk Rengine Uygun Perde Seçimi

Genel itibariyle ışık alan bir oturma odasına sahipseniz ve koyu renklere seviyorsanız koltuk takımınız koyu perdenizi de daha açık renkler ile şekillendirebilirsiniz. Fakat her açıdan da koyu seviyorsanız duvar renkleriniz açık olup, diğer iki seçimi de uyumlu koyu renkler ile donatabilirsiniz. Tamamen göz zevklerinize göre koyu ve açık tonları karıştırarak olumlu görünüş elde edebilirsiniz.

FOTO GALERİ / Koltuk Perde Uyumu Hakkında Merak Edilenler

İlginizi Çekebilir : Alfemo Koltuk Takımları 2020 Yılı Trend Modelleri başlıklı makalemizde 2018 oturma grupları, alfemo koltuk takımları ve alfemo oturma grupları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.
Tavsiyeler: ankara iç mimar