İç Kapılar Nasıl Boyanır? İpuçları

Evinizde zaman zaman değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz, özellikle evinize yeni bir soluk katacak renkleri dekorasyona dahil etmek için çeşitli alanlarda boya yapmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer evinizde iç kapı renklerini değiştirmek istiyorsanız ve ipuçlarına ihtiyacınız varsa yazımızda sizlere yol gösterecek detayları bulabilirsiniz.

İç kapı boyası nasıl yapılır ? Kapı boyarken nelere dikkat edilmeli ? 

1-) Kendinize çalışma alanı hazırlayın

Boya yapacağınız kapının altına hazır olarak satılan naylonlar yada gazeteler sererek boya öncesi hazırlığınızı yapın. Sonrasında ise kapının tokmak ve kilitlerini çıkararak kapıyı boyaya hazır hale getirmelisiniz. İç kapı boyaması yapılırken kapının menteşelerinden sökülmesine gerek yoktur. Her alanın boyanabilmesi için kapının tokmak ve kilitlerini mümkünse çıkarın.

2-) Kapı yüzeyini zımpara ile boyaya hazırlayın

Düzgün ve pürüzsüz bir boyama için kapının yüzeyini güzelce zımparalayıp, kapı yüzeyinin mümkün olduğu kadar pürüzsüz hale gelmesini sağlayın. Zımparalama işlemi için ince yada orta zımpara kağıtları kullanabilirsiniz. Ayrıca kapı yüzeyinde çok fazla cila olması boyanın kalıcılığı açısından bir engeldir, boyanın yüzeye daha iyi yapışması için zımparalama işlemi sağlıklı bir boyama için en önemli noktadır.

3-) Boya fırçanızı doğru seçin

İç kapı boyarken fırça seçimleriniz işinizi kolaylaştıracağı gibi zorlaştırabilir. Doğru boya fırçası seçmek bu anlamda daha pratik bir boyamayı beraberinde getirecektir. Diyelim ki paneli ve pervazı olmayan düz bir kapı boyayacaksınız size 4 lük yani 10 cm lik boya fırçası yada küçük rulo kullanmanızı öneriyoruz. Eğer panel kapıları boyayacaksanız 2lik yani 5 cm boya fırçası kullanmanız gerekir. Boya satın alırken kapının ebatları ve yapısı hakkında satıcıya bilgi verirseniz size uygun bir boya fırçası önerecektir.

4-) Ufak bir ipucu : Yüzeyi nemlendirin

Fırça izlerini mümkün olduğu kadar ortadan kaldırmak için ve boyanın kuruma süresini arttıran ufak bir ipucu ise kapı yüzeyini nemlendirmek. Ancak dikkat edilmesi gereken şudur, kapı yüzeyini bir sünger yada bez ile (ıslatmadan) hafifçe nemlendirmek.

5-) İlk adım : Astar

İç kapı boyarken zımpara işleminden sonra boyanın daha kalıcı olması ve tam anlamıyla kapatması için astar uygulaması yapılması gereklidir. Öncelikle kaliteli bir astar boyası seçmek daha kaliteli ve düzgün bir boya işlemi için çok önemlidir. Ahşap yüzeylerde boya öncesi astar atılmalı ve kuruması beklenmelidir. Eğer astar kuruduktan sonra ortaya çıkan görünüm sizin için yetersizce bir kat daha astar atabilirsiniz, ancak kaliteli bir astar boyasında 1 kat atmak yeterli olacaktır.

6-) Artık hazırsınız işe başlayın !

Son aşamaya geçtiniz , geriye sadece istediğiniz rengi kapıya uygulamak kalıyor. Bu aşamada size bir kaç önerimiz olacak. Mümkün olduğu kadar boyayı eşit ve geniş vuruşlarla yüzeye uygulayın. Mümkün olduğu kadar boyadığınız alanın üzerinden tekrar geçmeyin, bunu yaparsanız boyayı dağıtabilir ve fırça izleri bırakabilirsiniz. Kapının tümün boyadıktan sonra kurumasını bekleyin. Kuruduğundan eminseniz kapıya 2.katı geçebilirsiniz. İç kapılar için boya uzmanları 2 kat boya sürülmesini önerir, sizde bu şekilde yaparak işinizi sağlama alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Halı Temizliği Nasıl Yapılır? Halı Bakım Rehberi başlıklı makalemizde halı bakım rehberi, halı bakımı nasıl yapılır ve halı lekeleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Düşen Mutfak Tezgah Evyesi Nasıl Yapıştırılır? | DekorBlog Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] İlginizi Çekebilir : İç kapılar nasıl boyanır? […]

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.