Düzenli Bir Mutfak İçin Ne Yapmalı ?

Mutfakta düzensiz ve kalabalık bir görünümden kimse hoşlanmaz, özellikle küçük mutfağa sahip ev hanımlarının hatırı sayılır bir zamanı bu alanda geçirdiğini düşünürsek mutfak düzeni son derece önemli bir nokta. Mutfağın kalabalık ve göz yorucu halinden kurtulmak için yapabileceğiniz ufak düzenlemeler ve yenilikler bulunuyor, basit ama etkili çözümler kadar yenilikçi ve fonksiyonel düzenlemeler ile küçük mutfaklar için şık ve sade bir düzen elde etmeniz mümkün. Peki ama nasıl ?

Düzenli Bir Mutfak İçin Ne Yapmalı ?

temiz mutfak tezgahları ile istediğiniz düzene sahip olabilirsiniz.

temiz mutfak tezgahları ile istediğiniz düzene sahip olabilirsiniz.

Mutfakta düzeni sağlamanın belli başlı yolları var bunlar arasında rahat ve temiz mutfak tezgahları gelir. Ne demek rahat ve temiz ? Mutfak gereçleri ile dolu olan bir tezgah kalabalık bir görünüm yaratacaktır aynı zamanda ilk bakışta göz yoran bir tablo oluşacaktır. Düşünsenize zaten küçük bir mutfak ve tezgah üstü göz zevkini yoran gereçlerle dolu kalabalık bir alan.. Mutfak ne kadar küçük olursa olsun ilk önce yapılması gereken mutfak tezgahının temiz bir görünüm vermesidir, kalabalıktan uzak temiz bir görünüm. Mutfak tezgahınızın üstünü mümkün olduğu kadar boş tutmaya çalışın. Üzeri kalabalık bir mutfak tezgahı temizlik yaparken size ayrıca sıkıntı yaratacaktır unutmayın..

Mutfak gereçlerini ortadan kaldırın

Peki bu kadar mutfak araç gereci ne olacak ? İşte size pratik bir yöntem, mutfakta rahat ve düzenli depolama alanları oluşturun. Mesela duvarlar için köşeleri dönebilen basit tasarım raf sistemleri kullanın, bu sayede hem düzenli bir görünüm elde edersiniz , hemde aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Duvara uygulanan raf sistemleri ile mutfağınıza farklı bir tarz eklemiş olursunuz.

dekoratif mutfak raf sistemleri

dekoratif mutfak raf sistemleri

Düzenleyicilerden yardım alın..

Mutfakta pratik depolama sağlamak adına mutfak dolapları en önemli noktadır. Mutfak kalabalığını yok etmek için mutfak dolaplarını en verimli şekilde kullanmalısınız. Dolap içi düzenleyiciler sayesinde pratik bir kullanım elde edebilirsiniz. Özellikle çok sayıda çatal bıçak gibi mutfak gereciniz bulunuyorsa mutlaka bir çekmece içi düzenleyiciye sahip olmalısınız, oldukça uygun fiyatlara satılan dolap içi ve çekmece içi düzenleyiciler işini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır..

mutfakta çekmece içi düzenleyiciler ile düzen sağlayın

mutfakta çekmece içi düzenleyiciler ile düzen sağlayın

Mutfakta yaratıcı depolama çözümleri

Yeterince alana sahip değilseniz akılcı depolama çözümleri işinizi kolaylaştırabilir , akılcı depolama ne demek peki ? Mutfağınızda sahip olduğunuz alanı çeşitli düzenlemeler ile en verimli şekilde kullanmak diyebiliriz.. Mesela, diyelim ki artık dolaplara sığdıramadığınız kadar tencere ve tavalara sahipsiniz ve artık bunlar için yeriniz kalmadı.. Tavana asacağınız yarım daire şeklinde kancalar ile bu dağınıklığa son verebilirsiniz. Yani basit kancalar ile ray sistemi oluşturup fazlalıklar için extra depolama alanı oluşturmuş olursunuz..

mutfakta akıulcı depolama fikirleri

mutfakta akıulcı depolama fikirleri

Küçük mutfaklar için depolama sistemleri 

Sahip olduğunuz alanı en iyi şekilde kullanmak için mutfakta extra düzenlemeler yapabilirsiniz, duvarları en verimli şekilde kullanın. Duvarların köşeleri için uygun depolama sistemleri ile düzenli bir mutfak dekorasyonu elde edebilirsiniz. Dekoratif duvar rafları ile yeni alanlar açarak mutfak görünümü rahatlatabilir ve istediğiniz düzene sahip olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Çini Desenli Mutfak Dekorasyonu 2016 başlıklı makalemizde çini desenleri, çini desenli ve çini desenli karolar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


2 Comments

İlgili Yorumlar

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.