7 FOTOĞRAF

Düzenli Bir Mutfak İçin Ne Yapmalı ?

Mutfak ne kadar küçük olursa olsun ilk önce yapılması gereken mutfak tezgahının temiz bir görünüm vermesidir, kalabalıktan uzak temiz bir görünüm.

Mutfakta düzensiz ve kalabalık bir görünümden kimse hoşlanmaz, özellikle küçük mutfağa sahip ev hanımlarının hatırı sayılır bir zamanı bu alanda geçirdiğini düşünürsek mutfak düzeni son derece önemli bir nokta. Düzenli mutfak için ne yapmalı? Sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Mutfağın kalabalık ve göz yorucu halinden kurtulmak için yapabileceğiniz ufak düzenlemeler ve yenilikler bulunuyor, basit ama etkili çözümler kadar yenilikçi ve fonksiyonel düzenlemeler ile küçük mutfaklar için şık ve sade bir düzen elde etmeniz mümkün. Peki ama nasıl?

temiz mutfak tezgahları ile istediğiniz düzene sahip olabilirsiniz.temiz mutfak tezgahları ile istediğiniz düzene sahip olabilirsiniz.

Düzenli Bir Mutfak İçin Ne Yapmalı?

Mutfakta düzeni sağlamanın belli başlı yolları var bunlar arasında rahat ve temiz mutfak tezgahları gelir. Ne demek rahat ve temiz ? Mutfak gereçleri ile dolu olan bir tezgah kalabalık bir görünüm yaratacaktır aynı zamanda ilk bakışta göz yoran bir tablo oluşacaktır. Düşünsenize zaten küçük bir mutfak ve tezgah üstü göz zevkini yoran gereçlerle dolu kalabalık bir alan. Mutfak tezgahınızın üstünü mümkün olduğu kadar boş tutmaya çalışın. Üzeri kalabalık bir mutfak tezgahı temizlik yaparken size ayrıca sıkıntı yaratacaktır unutmayın. Peki Düzenli mutfak için ne yapmalı?

dekoratif mutfak raf sistemleri

dekoratif mutfak raf sistemleri

Mutfak gereçlerini ortadan kaldırın

Peki bu kadar mutfak araç gereci ne olacak ? İşte size pratik bir yöntem, mutfakta rahat ve düzenli depolama alanları oluşturun. Mesela duvarlar için köşeleri dönebilen basit tasarım raf sistemleri kullanın, bu sayede hem düzenli bir görünüm elde edersiniz , hem de aradığınızı kolayca bulabilirsiniz. Duvara uygulanan raf sistemleri ile mutfağınıza farklı bir tarz eklemiş olursunuz.

mutfakta çekmece içi düzenleyiciler ile düzen sağlayın

mutfakta çekmece içi düzenleyiciler ile düzen sağlayın

Düzenleyicilerden yardım alın

Mutfakta pratik depolama sağlamak adına mutfak dolapları en önemli noktadır. Mutfak kalabalığını yok etmek için mutfak dolaplarını en verimli şekilde kullanmalısınız. Dolap içi düzenleyiciler sayesinde pratik bir kullanım elde edebilirsiniz. Özellikle çok sayıda çatal bıçak gibi mutfak gereciniz bulunuyorsa mutlaka bir çekmece içi düzenleyiciye sahip olmalısınız, oldukça uygun fiyatlara satılan dolap içi ve çekmece içi düzenleyiciler işini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır. Düzenli mutfak için ne yapmalı sorusunu açıklamaya devam edelim.

mutfakta akıulcı depolama fikirleri

mutfakta akıulcı depolama fikirleri

Mutfakta yaratıcı depolama çözümleri

Yeterince alana sahip değilseniz akılcı depolama çözümleri işinizi kolaylaştırabilir , akılcı depolama ne demek peki ? Mutfağınızda sahip olduğunuz alanı çeşitli düzenlemeler ile en verimli şekilde kullanmak diyebiliriz.. Mesela, diyelim ki artık dolaplara sığdıramadığınız kadar tencere ve tavalara sahipsiniz ve artık bunlar için yeriniz kalmadı.. Tavana asacağınız yarım daire şeklinde kancalar ile bu dağınıklığa son verebilirsiniz. Yani basit kancalar ile ray sistemi oluşturup fazlalıklar için extra depolama alanı oluşturmuş olursunuz.

Küçük mutfaklar için depolama sistemleri 

Sahip olduğunuz alanı en iyi şekilde kullanmak için mutfakta extra düzenlemeler yapabilirsiniz, duvarları en verimli şekilde kullanın. Duvarların köşeleri için uygun depolama sistemleri ile düzenli bir mutfak dekorasyonu elde edebilirsiniz. Dekoratif duvar rafları ile yeni alanlar açarak mutfak görünümü rahatlatabilir ve istediğiniz düzene sahip olabilirsiniz.

Düzenli mutfak için ne yapmalı

Mutfağın En İyi Şekilde Dekorasyonu

Mutfak ev içerisinde özellikle bayanların en çok zaman geçirdikleri alanlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle mutfakların görsel ve fiziki açıdan tasarımı büyük öneme sahiptir. Mutfak dekorasyonu için tecrübe ve bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu doğrultuda mutfak dolabında en kullanışlı renk seçimi ilk işlerden bir tanesi olacaktır. Evin genel konseptine uyum sağlanmalı ve aykırılıklar en aza indirilmelidir.

Mutfak tasarımının en önemli unsurlarından bir tanesi de, özellikle dar ortamların ferah bir şekilde döşenmesi olacaktır. Nitekim ortalama evlerde en az alanlar genellikle mutfak ve banyoya verilmektedir. Bu durum genellikle bayanların istemedikleri bir durum olsa da sonuç bir türlü değişmez. Mutfağın daha geniş ve işlev kazanmış hale getirilmesi sanıldığı gibi zor değildir.

Mutfak bölgesinin genişletilmesi ve elde var olan fırsatların en yüksek seviyede kullanılabilmesi günümüz teknolojisinde mümkündür. Depolama ve düzenleme sistemleri kullanılarak, büyük hacme sahip mutfak eşyaları ergonomik şekilde yerleşebilir. Size de işleriniz için daha geniş alan kalabilmektedir.

Düzenli mutfak için ne yapmalı

Mutfağın en doğru şekilde yerleşiminin ardından geriye tasarımı gelir. Öncelikle yemek pişirilmesi ve yiyeceklerin saklanması nedeniyle mutfaklar hassas alanlar arasında yer alır. Bu nedenle su geçirmez duvar kağıdı başta olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm ürünler kullanılmalıdır. Mutfağın eşya seçimi de bu doğrultuda olmalıdır. Geniş hacme sahip ve zorlukla yerinden kaldırılabilen ürünler yerine daha portatif ve katlanabilen ürünlere doğru tercihleri genişletmek gereklidir. Yazımızda Düzenli mutfak için ne yapmalı? Sorusunun yanıtını aradık.

 

İlginizi Çekebilir : Mutfağınıza Renk Katacak 8 Eğlenceli Kahvaltı Takımı başlıklı makalemizde 2016 renkli yemek takımları, aşk temalı yemek takımları ve eğlenceli kahvaltı takımları 2016 hakkında bilgiler bulabilirsiniz.3
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
ergun ebru Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] İlginizi Çekebilir → Düzenli Bir Mutfak İçin Ne Yapmalı ? […]

ergun ebru
Ziyaretçi
ergun ebru

Merhaba, yazınız dolu dolu idi tebrik ederim 🙂 ilgiyle okudum, duvara raf ekleme işini yapacağım 🙂

trackback

[…] aile fotoğraflarını, yatay ve dikey çizgileri belli bir oranda sabitleyerek çok özel bir galeri tarzı duvar dekorasyonu elde edilebilir. Tabi ki daha tutarlı bir tarz için özel bir koleksiyona bağlı kalabilirsiniz. […]

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.