Düşen Mutfak Tezgah Evyesi Nasıl Yapıştırılır?

Takipçilerimizin soruları arasında yer alan Düşen Mutfak Tezgahı Lavabosu Nasıl Yapıştırılır ? sorusunu detaytlı şekilde cevaplandırmak istedik bugün. Eski mutfak sahiplerinin başına gelebilecek bir sorundur evye düşmesi. Peki mutfak tezgah evyesi neden düşer ilk olarak bununla başlayalım. Uzun yıllar bakım görmeyen ve yenilenmeyen mutfaklarda sıkça görülebilen bir sorun olarak karşımıza çıkıyor mutfak tezgah evyesi düşme sorunu, bunun başlıca sebepleri arasında uzun süre kullanım ve özellikle mermer tezgahlarda kullanılan yapıştırıcılar gelir.

Genel olarak baktığımızda eski tip mutfaklarda alttan yapıştırmalı mutfak lavaboları akemi adında bir yapıştırıcı ile yapıştırılıyor, bir çok ustanın lavabo montajı sırasında kullandığı bir yapıştırıcıdır, mermer yapıştırıcısı olarak bilinen akemi ilk etapta görevini yerine getirse bile uzun süre kullanım için dayanıklılık süresi uzun olmayan bir mermer yapıştırıcısı.  Akemi mermer yapıştırıcısı zamanla bazı sebepler ile etkisini kaybeder ve zamanla mutfak lavabosuna binen ağırlık nedeni ile kuvvetini kaybeder. Akemi mermer yapıştırıcısı hem mermerler hemde doğal taşları anlık olarak sabitlemek için kullanılır ancak bahsettiğimiz gibi uzun süreli bir kullanım için pek uygun bir yapıştırıcı değildir.

Düşen Mutfak Tezgahı Lavabosu Nasıl Yapıştırılır ? 

Mutfak Tezgahının Düşen Lavabosunu yapıştırmak için öncelikle aşama aşama aşağıda anlatılanları uygulayabilirsiniz. Zımpara yada bir tel olabilir, düşen mutfak lavabosunu ve tezgah altını ( lavabonun paıştığı kısımları) güzelce zımparalayarak temizleyin. Hiçbir şekilde eski yapıştırıcıdan iz ve kalıntı kalmadığından emin olmalısınız, ayrıca düşen lavabonun ve yapıştırılacak tezgah alanının ıslak olup olmadığından emin olmalısınız. Islak zeminleri kuru bir bez yada fön makinesi ile sıcak hava üfleyerek kurutun. Hem mermer tezgahlar hemde granit tezgahlar için aynı işlemleri uygulamalısınız.

İlginizi Çekebilir : İç kapılar nasıl boyanır?

Mermer tezgahı ve düşen lavaboyu güzelce temizleyip kuruttuktan sonra silikon yapıştırıcı ile sabitleme işlemine başlayacağız. Piyasada bir çok etkili silikon yapıştırıcıyı rahatlıkla bulabilirsiniz. Satın aldığınız silikonu silikon tabancasına yerleştirin ve düşen evyenin yapışması gereken kenarlarına herhangi bir boşluk bırakmadan düz şeritler halinde sıkın. Bu işlemden sonra silikonlu evyeyi güzelce mutfak tezhagına yerleştirin ve kuruması için sabitleyin. Mermer silikonu ile yapıştırdığınız tezgah evyesi tahtalar ile sabitlenerek en az 4-5 saat bekletilmelidir. Bu aşamada 5 saat silikonun kuruması için yeterli bir süredir ancak size tavsiyemiz kuruduğundan emin olsanız bile en az bir gün tezgahı kullanmamanız.

Çatlak mermer tezgahı yapıştırmak için 

Yukarıda anlatılan yöntemi ve malzemeleri çatlak mermer yada granit mutfak tezgahlar için rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Uzun süreli kullanımdan kaynaklı mermer yada granit tezgahta çatlaklar yada kırıklar oluşmuş ise aynı şekilde mermer silikonu kullanarak onara bilirsiniz. Çatlak yada kırık mutfak tezgahları mutfak dolaplarının ömrünü kısaltır ve hem kullanım açısından hem maddi açıdan sizi sıkıntıya sokar. Bu çatlaklar yada kırıklardan dolayı mutfak dolapları su ile temas eder ve zamanla çürümeye başlar. Bu durumlarda aynı şekilde bu hasarlı bölgeleri silikon ile yapıştırıp dolabın su ile temasını engellenmelidir.


İlgili Yorumlar

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.