Doğal ve Zarif Vintage Mutfak Dekorasyonu 2016

Son yılların en popüler iç mekan dekorasyon tarzları arasında Vintage tarzı, ahşabın sıcaklığını ve rahatlatıcı etkiye sahip pastel renk seçimleri ile adeta kartpostalları anımsatan bir etkiye sahipler. Vintage dekorasyon günümüzde birazda modern çizgiler ile harmanlanarak istenilen yaşanmışlık hissini başarılı şekilde yansıtıyorlar. Konumuz vintage dekorasyon olunca bu tarzın en çekici örneklerini son yıllarda sıkça gördüğümüz vintage mutfak dekorasyonları ve detayları üzerinde durmak istedik.

Sıcak samimi ve romantik.. Vintage Mutfaklar !

sıcak ve samimi vintage tarzı mutfak 2016

sıcak ve samimi vintage tarzı mutfak 2016

Günümüz yaşam alanlarının büyük bir bölümünün modern çizgiler ve tasarımlar ile dekore edildiğini düşünürsek, nostaljiye duyulan özlemin açığa çıkmasını gayet doğal. Yaşam alanlarının yaşanmışlık hissini yoğun şekilde dışa vurmasının bir çok farklı etkisi var, öncelikle vintage tarzı dekorasyon sıcak ve samimi bir tarz olduğundan rahatlatıcı bir etkiye sahip.

Ahşabın sıcaklığını hissetmenin yanı sıra pastel renklerin dinlendirici ve rahatlatıcı etkileri ile ortaya çıkan stil eşsiz bir güzelliğe sahip.  Vintage mutfak dekorasyon örneklerinde bu hisleri yoğun şekilde hissedebiliyoruz, ahşabın doğallığını sade ve zarif bir tarz ile birleştiren vintage tarzı belli başlı renk tonları ile görsel açıdan daha şık ve sıcak bir izlenim bırakıyor.

Pastel tonların rahatlatıcı etkisi

vintage mutfak dekorasyonu 2015 -2016

vintage mutfak dekorasyonu 2015 -2016

Vintage tarzı mutfak dekorasyonlarına genel olarak baktığımızda pastel tonların hüküm sürdüğü mekanlar ile karşılaşıyoruz. Tarzın en belirgin özellikleri arasında sade olduğu kadar zarif ve çekici bir etkisinin olmasıdır. Bu anlamda renklerin büyük önemi var, pastel tonları vazgeçilmezdir vintage mutfaklar için beyaz, mavi, pembe, turkuaz, ve yeşil tonlarının ağırlıkta olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca ahşabın doğal renk tonları sandalye, masa ve mutfak dolaplarında sıcak bir etki yaratır. Vintage tarzı mutfaklarda asla iddalı ve gösterişli detaylara rastlayamazsınız, belkide bu tarzı bu kadar özel ve değerli kılan detay budur, sadeliğin yarattığı sıcak bir etki..

Vintage mutfak dekorasyonu için en iddalı detay olarak gösterebileceğimiz duvar kağıtlarında yer alan çiçek desenleri olabilir ancak. Vintage mutfaklarda nadirde olsa yer alan desenler arasında çiçek desenleri mekana farklı bir sıcaklık ve samimiyet kazandırır. Eski mobilyaların yarattığı yaşanmışlık hissi ile vintage tarzı mutfaklar istenilen bu özel etkiyi başarılı şekilde yansıtabiliyor.

vintage detaylı beyaz mutfak dekorasyonu 2016

vintage detaylı beyaz mutfak dekorasyonu 2016

Mutfak mobilyaları genelde doğal ahşap tasarımlar özel bir tarza sahiptir, abartısız ve zarif eskitilmiş mobilyalar ile vintage etkisi başarılı bir şekilde mekana uygulanabiliyor. Mutfakta yaratılan bu sıcak ve rahat tarz kimilerine göre huzur verici kimilerine göre romantik bir dekorasyon olarak yorumlanabilir, ancak gerçek şu ki vintage tarzı çok özel ve değerli bir iç mekan stili, abartısız basitliğin beraberinde getirdiği rahatlık hissi bam başka gerçekten.

Vintage Mutfak Dekorasyonu İçin Öneriler

vintage tarzı mutfak perdeleri ve mutfak dekorasyonu

vintage tarzı mutfak perdeleri ve mutfak dekorasyonu

Mutfakta sadeliği ve yaşanmışlık hissini yansıtmak için vintage detayları doğru yerde ve doğru şekilde değerlendirmek önemlidir. Yapacağınız ufak ama etkili değişiklikler ile mutfağınızda sıcak nostalji rüzgarları esebilir.

Mevcut mutfak dolaplarınızı değiştirmeden mutfağa nasıl vintage detaylar eklenebilir? Aşağıda yer alan vintage mutfak dekorasyon önerileri ile hayalinizde canlandırdığınız sıcak ve samimi mutfak dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

Duvar kağıdı kullanın : Mutfağınızda aradığınız vintage etkisini yaratmak için dekoratif duvar kağıtlarından yardım alabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken detay şu olmalı, seçeceğiniz duvar kağıdının eski dönmelere ait renk şemaları ve tonları arasından seçmek. Dilerseniz çiçek dokuları ile daha samimi ve sıcak bir kazandırabilirsiniz ancak düz pastel tonlar ile istediğiniz rahat stili elde edebilirsiniz.  Soğuk fayansların yerine vintage tarzı duvar kağıtları ile mutfağınızda vintage tarzı için ilk adımı atabilirsiniz.

Mutfakta pastel tonlar kullanın: Unutmayın ki mutfağınızın görünümü ve tarzını etkileyen en önemli etken renk seçimleridir. Söz konusu vintage mutfak dekorasyonu ise pastel tonların kullanılması kaçınılmazdır. Pastel tonları ister mutfak aksesuarlarınız için, ister mutfak dolapları için isterseniz mutfak tekstil ürünlerinde kullanın , istediğiniz sakin ve rahat atmosferi kolayca yakalayabilirsiniz.

Desenli perdeler tercih edebilirsiniz: Mutfağınızda vintage etkisi yaratmak için perde seçimlerinizi tekrar gözden geçirebilirsiniz. Küçük ve abartısız desenlere sahip mutfak perdeleri ile daha sade ama rahat bir görünüm yaratın. Bunun için küçük çiçek desenleri içeren perde tasarımları şık ve sıcak bir seçim olabilir.

Nostaljik aksesuarlar kullanın: Mutfak dekorasyonu sadece masa sandalye yada mutfak dolapları ile değil mutfak için seçilen , mutfağın tarzını yansıtan dekoratif aksesuarlar ile bir gütün olarak düşünülebilir. Bu anlamda vintage tarzı bir mutfak yaratmak istiyorsanız mutfağınızın belli bölgelerinde eskitilmiş görünüme sahip dekoratif aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Örnek verecek olursak tezgahtaki kalabalığı yok edip, bunun yerine nostaljik bir vazo, dekoratif eskitilmiş ahşap bir çerçeve yada antika eski dönemlere ait çeşitli mutfak gereçleri ile farklı düzenlemeler yapabilirsiniz.

Mutfak halılarınızı değiştirin: Modern detayların yer verildiği mutfak halıları yerine, eski dönemlerde tercih edilen desenlere sahip, dokuma halılarda olabilir bu tarz halıları dekorasyona dahil edebilirsiniz. Halıları açık renkte tercih edebileceğiniz gibi, toprak tonlarında ve ufak desenlerle süslenmiş tasarımlarda kullanabilirsiniz. Biraz modern detaylar eklemek isterseniz pastel tonlara sahip Patchwork halı modelleri tercih edilebilir.

Mutfak dolap düzenlemeleri : Vintage tarzı mutfaklarda dolapların cam kapakları oldukça dikkat çekicidir, eğer mevcut dolaplarınızda cam detaylar yoksa, özel olarak eskitilmiş görünme sahip dolap kapakları yaptırarak tam olarak istediğiniz vintage tarzını mutfağınıza yansıtabilirsiniz. Farklı bir seçenek ise mutfağınızın duvar ve zemin renklerine uygun bir pastel renk tonunu mutfak dolap kapaklarına uygulayabilirsiniz. Yada hazır olarak satılan yapışkanlı vintage tarzı folyolar ile dolap kapaklarınızı kaplayabilir ve bu rahat ve sıcacık mutfak dekorasyonun keyfini çıkarabilirsiniz.

ahşap raf dekorasyonu ile pastel renkler vintage tarzı

ahşap raf dekorasyonu ile pastel renkler vintage tarzı

Vintage Mutfak Dekorasyonu 2016 / Galeri

İlginizi Çekebilir : Mutfak Perdesi Nasıl Seçilir ? Nelere dikkat edilmeli ? başlıklı makalemizde 2016 mutfak perdeleri, mutfak perdesi ve perde nasıl seçilir hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


Yorumlara Gözatın

İlgili Yorumlar

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.