DEKORASYONDA RENK UYUMU İÇİN ÖRNEKLER

DEKORASYONDA RENK UYUMU İÇİN ÖRNEKLER

Dekorasyonda Renk Uyumu evlerinde şık bir atmosfer ve farklı bir tarz oluşturmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında gelir. Renk kullanımı bir odaya tahmin edilenden fazlasını kazandıran bir dekorasyon unsurudur. Uyumlu ve zıt renkleri doğru kullandığınızda, sizi ve konuklarınızı ferahlatan bir dekorasyon oluşturma şansına sahip olabilirsiniz.

Renk seçimi istediğimiz odada nasıl bir ışık istediğimizle de doğrudan ilgili bir konudur. Bazı renk seçimleri loş ve karanlık mekanlar yaratırken, bazıları da ışıktan daha fazla yararlanmamızı sağlarlar. Dekorasyonda renk uyumu kararı verirken odanın şeklinden büyüklüğüne kadar pek çok özelliği dikkate almamız gerekir. Örneğin gün ışığı alan bir odayla, karanlık bir oda için renk seçimleri birbirinden farklı olacaktır.

Renklerin uyumu sadece ışıktan yararlanmakla ilgili değildir. Dekorasyon anlayışımızı yansıtmak ve yaşam alanlarında doğru mesajı verebilmek de, uyumlu renk seçimine bağlı temel konular arasındadır. Tesadüfen seçilmiş renkler ya da klasik düz renk seçimleri yerine, detaylara odaklanarak çok daha hoş bir atmosfer yaratma şansına sahip olabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz basit ve etkili ipuçlarıyla kendinize özgü dekorasyon oluşturabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kendi Stilinizi Belirleyin

Kendi tarzınızı dekorasyonunuza yansıtmak istiyorsanız öncelikle kendi tercihiniz olan renkleri dikkate alabilirsiniz. Sevdiğiniz, yaşam alanında bulunması gereken renkleri tespit edebilir ve eşya seçimini buna göre yapabilirsiniz. Her ne kadar favori bir renginiz olsa da, bir tek rengin üzerine gitmeden, en sevdiğiniz renkle uyumlu eşya ya da duvar boyaları kullanabilirsiniz.

Farklı Renkte Eşyalar Seçmek

Temel renklerinizi belirledikten sonra eşya seçiminde biraz farklılığa yönelebilirsiniz. Koyu seçilmiş temel renkli objeleri aydınlatacak aydınlık eşyalar tercih edebilir veya tam tersini mekanınıza uygulayabilirsiniz. Kendini tekrar eden renklerin eşyalarda çok olduğunu düşünüyorsanız, farklı renkte aksesuarlar kullanarak ortamınız renklendirebilirsiniz.

Zemin Rengi İle Renk Uyumunu Tamamlayın

Günümüzde büyük ve tek parçalı halıların yerini daha dekoratif ve küçük kilimler almaya başladı. Halı veya kilim seçerken daha çok odanın geneliyle zıt renkleri tercih etmeye özen gösterin. Zemindeki fayans veya parke gibi ürünlerin renklerini genellikle zıtlık oluşturacak şekilde seçebilirsiniz.
Aşağıda dekorasyonda renk uyumu için örnekler vermeye çalıştık. Odanızın büyüklüğü ve şekline göre aşağıdaki yaratıcı fikirlerden ilham alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir : Oturma Odamı Nasıl Güzelleştirebilirim? Oturma Odası Dekorasyon Örnekleri başlıklı makalemizde ev dekorasyonu, oturma odası aksesuarları ve oturma odası aydınlatması hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.
Tavsiyeler: ankara iç mimar