9 FOTOĞRAF

Dekorasyonda Halı Perde Uyumu Nasıl Olmalı?

Halı perde uyumu nasıl olmalı, mutfak halı perde uyumu, halı perde uyumu konusunda dikkat edilecek unsurlar konusu detaylı bir şekilde ele alınmıştır.

Dekorasyonda halı perde uyumu dekorasyonun tamamlayıcı özelliğidir. Uyum yakalanamayan halı ve perde olan ev, halısız ve perdesiz ev gibi itici olacaktır. Halı ve perde uyumsuzluğu olan dekorasyon, başarılı bir dekorasyon değildir. Onca emek ve bütçe ile yapılan dekorasyonlarda başarısızlığın önüne geçmek için halı perde uyumunu da dikkate almak gerekmektedir. Peki, halı perde uyumu nasıl olmalı? İşte herkesin merak ettiği detaylar…

Pembe Koltuğa Mavi Perde

Pembe Koltuk Takımına Uygun Perde Önerileri

Pembe renk ile döşenmiş ev bölümlerinin farklı bir atmosferi vardır Bazı insanlar yumuşak bir renk olarak gördüğü pembe rengin yoğun kullanımını tercih ederken bazıları...

Halı Perde Uyumu Nasıl Olmalıdır?Dekorasyonda Halı Perde Uyumu Nasıl Olmalı?

Perde seçerken dikkat edilecek unsurlar nelerdir?

Halı ile perde uyumu yakalanmadan önce odanın ışık düzeyi tespit edilmelidir. Yatak odası gibi özel odalarda az ışık geçiren sık dokumalı perde modelleri tercih edilmelidir. Koyu renklerde perde seçiliyorsa bu renk tonlarında mobilya ve açık renklerin hakim olduğu halı seçilmelidir.

Perde kumaşları özellikleri incelenerek bulundukları alana göre seçilmelidir. Kırışıklık ve temizlenme özellikleri irdelenmelidir.

Oturma odası ve salon dekorasyonlarında koltuk kırlent desenleri ve renkleri ile bütünlük kazandırılmalıdır.

Yeşil Koltuğa Hangi Renk Perde Yakışır?

Yeşil Koltuğa Hangi Renk Perde Yakışır?

Yeşil renk, cazibesini doğadan alması sebebiyle doğanın hayat veren atmosferini yansıtması açısından evin bölümlerinde dekorasyon adına sıkça kullanılmaktadır Yeşil bir...

Bu aşamalardan sonra perde halı uyumu kısmına geçilmelidir.

Perde Halı Uyumu Mu Dedi Birisi?Dekorasyonda Halı Perde Uyumu Nasıl Olmalı?

Salon veya oturma odasında kullandığınız koltuklarda çok desen ve hareketlilik yoksa ve tek renkli desensiz perdelerin ile birlikte perde ile uyumlu tonda desenli halılar tercih edilmelidir.

Renk ve desen uyumu yakalayamama korkusu ile tek renk tonları ile uyum yakalamaya çalışmak sıkıcı ortamlar doğurur. Bu nedenle maksimuma çıkmadan doğru parçalarla doğru eşlemeler yapmalı ve renkli ve uyumlu alanlar yaratılmalıdır.

Birkaç renkten oluşan salon dekorasyonunda salon halı perde uyumu yaparken renkli bir koltuk takımı kullanılıyorsa koltuklardaki koyu tonlarda bir fon perde ve koltuklardaki en açık renk tonunda halı seçilmelidir.

Bir başka örnek daha

Koyu sarı ve pastel tonların olduğu yeşil desen detayları olan salon fon perdesi kullanıyorsanız, bu perde ile halı uyumu yakalamak için seçeceğiniz halı rengi, kum beji veya zeytin sarısı tonlarında olmalıdır.

Veya

Vizon veya bordo renk tonları içeren bir halı ile perde uyumu yakalamak için bu iki rengin ortak tonu olan bej renkli perde seçilmelidir.

Mavi, siyah, kırmızı gibi koyu renklerde düz bir fon perdesi olan salon dekorasyonlarında, krem, bej gibi açık renk üçlü koltuklar ile perde fon perde renk tonlarında berjer kullanılmalı, üçlü koltuklar üzerindeki kırlentler perde ile aynı renklerde olmalıdır. Bu kombinde kullanılacak halı modeli ise kum beji ve pudra renk tonlarından seçilmelidir.

Mutfakta Halı Perde Uyumu Nasıl Olmalıdır?Dekorasyonda Halı Perde Uyumu Nasıl Olmalı?

Mutfakta perde seçiminde mutfağın boyutları son derece önemlidir. Küçük mutfaklarda açık renk perdeler kullanılmalıdır. Hatta küçük mutfaklarda az yer kapladığı için zebra ve stor perdeler daha kullanışlı olabilir.

Açık renklerde mutfak perdesi kullanıyorsanız, açık renk detayları olan, koyu renk tonlarında desenli halı seçilebilir. Bu aşamada mutfak küçük ev aletleri rengi de perde ile aynı tonlarda olmalıdır.

Kahveringi ile uyumlu renkler

Kahverengi Koltuğa Ne Renk Perde Seçmeli?

Özellikle ülkemizde ev dekorasyonlarında kahverengi ve tonları (sütlü kahve, taba gibi) sıkça karşımıza çıkan renkler arasındadır Dekorasyonda özellikle salon takımlarında...

Büyük pencerelere sahip olan mutfaklarda biraz daha şanslısınız. Böyle bir mutfakta koyu renkler hakimiyetinde bir dekorasyon bile yapılabilir.

Koyu renk mutfak perdesi kullanıyorsanız, açık renk detayları olan koyu renk halı kullanabileceğiniz gibi, yoğun koyu renk detayları olan açık renk bir halı da kullanabilirsiniz. Burada perde renkleri ile halı renk tonları arasındaki renk uyumuna dikkat edilmelidir.

Karmaşık mutfak dekorasyonunu önlemek için mutfak üçe ayrılmalıdır. Halı, perde ve diğer dekorasyon ögeleri renkleri dikkatli belirleneli, bu renkleri arasında birbirine yumuşak geçişler yapılarak soft bir uyum yakalanmalıdır.

Mutfak perdesi renkleri ve desenleri mutfak dolapları ve diğer eşyaları ile uyumlu olmalıdır.

Tam da bu noktada minik bir detay verelim.

Halı ve perde uyumu yapılırken en önemli renk uyumu kriterinin duvar rengi olduğunu unutmamalısınız.  Yani dekorasyona başlanmadan önce ilk olarak duvar rengine karar vermelisiniz. Duvar boya rengi belirlendikten sonra diğerleri ona uyacak şekilde belirlenmelidir.

Perde Koltuk Uyumu Nasıl Olmalı

Evlerimizdeki veya iş yerlerimizdeki perde ve koltuk takımı uyumu yakalamak istiyorsak, dikkat edilmesi gereken birçok özellik vardır. İlk önce renk tonlarının uyumlu olması gerekir. Ve koltuk takımlarını perde ve duvar boyasının rengine göre daha koyu tonlarda seçmemiz gerekmektedir. Çünkü ışığı alan ve gösteren perde ve duvar renkleri olmaktadır.

Perde Koltuk Uyumu Nasıl Olmalı

Bu nedenle eğer koyu renkli perde ve duvarlara sahipseniz, koltuklarınızı daha şık ve canlı renkler ile bir tasarım yapabilirsiniz. Fakat ferah bir renk tonunu seçenler açısından ise canlı renklerin uyumunu katarak, adeta ortama ferahlık katabilirsiniz. Diğer bir etken de koyu ve açık renklerinin yoğunluk tonlarını bilmek gerektiğidir. Bu tonları dengelediğimizde adeta güzel bir görünüm ortaya koyabiliriz.

FOTO GALERİ / Dekorasyonda Halı Perde Uyumu Nasıl Olmalı?

 

 

İlginizi Çekebilir : Alfemo Koltuk Takımları 2020 Yılı Trend Modelleri başlıklı makalemizde 2018 oturma grupları, alfemo koltuk takımları ve alfemo oturma grupları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.
Tavsiyeler: ankara iç mimar