8 FOTOĞRAF

Dekorasyon Renkleri İle Uyum Nasıl Yakalanmalı?

Dekorasyon renkleri konusunda bilgiler verilerek etkili ve zengin renk kullanımına değinilmiştir. Yazımızı okuyarak renkleri daha etkili bir şekilde kullanmaya ne dersiniz?

Dekorasyon renkleri ev dekorasyonunun en belirleyici özelliğidir. Bu nedenle yapılacak alan dekorasyonunda öncelik renklerin ve tarzın belirlenmesidir. Renklerdeki detaylar dikkatli bir şekilde birleştirildiğinde göz alıcı ve zengin bir dekorasyona imza atılmış olur. Bugünkü yazımızda dekorasyon renkleri ve dekorasyon renklerini doğru kullanım yollarından bahsedeceğiz.

Dekorasyon renkleri denilince akla boya renkleri, mobilya renkleri, perde koltuk renk uyumu, kısacası renk uyumları denilince, kumaşların niteliğinden ve deseninden, aksesuar ve ışıklandırmaya kadar geniş bir yelpaze akla gelmelidir.

Uyumlu Dekorasyon Renkleri Nelerdir?

Dekorasyon renkleri nasıl kullanılmalı?

uyumlu dekorasyon renkleri

uyumlu dekorasyon renkleri

Dekorasyon yapılacak odanın şekli, büyüklüğü ve gün ışığı açısından konumu belirlenerek bu yönde renkler belirlenmelidir. Bütün ölçüler dikkatli bir şekilde alındıktan sonra eşya geçilmeli burada da belirlenen kriterlerin dışına çıkılmamalıdır. Renk uyumları yakalamak için ise duvar renkleri ve mobilya renkleri dikkate alınmalıdır.

Günümüzde büyük de olsalar küçük de olsalar mekanlar genel de soft renklerle dekore edilmektedir. Soft dekorasyon renkleri sayesinde hem aydınlık ve ferah, hem de huzur veren ambiyanslar yakalanmaktadır. Soft renkler incelenirken kum beji, toz pembe, orkide rengi, krem, sarı ve turuncunun tonlarına ağırlık verilmektedir.

Dekore edilecek alan çok genişse koyu renkleri, küçükse açık renkleri kullanmak akıllıca olacaktır. Bu şekilde dekore edilen alan daha elverişli bir şekilde kullanılmış olur.

Dekorasyonda renk uyumu nasıl yakalanmalı?

dekorasyonda birbiriyle uyumlu renkler

dekorasyonda birbiriyle uyumlu renkler

Renk uyumu denilince akla renklerin geçişi gelmelidir bu geçişlerde yumuşak veya keskin geçişler olursa karmaşaya mahal verilmemiş olunur. Ana renklerden kırmızı, mavi, sarı, ara renklerden ise yeşil, mor, turuncu ve tonları dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Zıt renklerin kullanımı ile canlı ortamlar ortaya çıkmaktadır ancak bu zamanla sizi yorabilir. Bu nedenle coşku veren aynı zamanda dinlendiren renkler seçilmelidir. Bu bağlamda mavinin huzur verici, yeşilin dinlendirici ve rahatlatıcı, turuncunun canlılık verici kırmızının ise enerji verici ve iştah açıcı (mutfak dekorasyonunda bu renk dikkatli kullanılmalıdır) etkileri unutulmamalıdır.

dekorasyonda renk uyumu

dekorasyonda renk uyumu

Mobilya renkleri belirlendikten sonra perde koltuk renk uyumu konusu dikkate alınarak perdeler belirlenmelidir. Duvar renklerinde son birkaç sezondur kum beji kullanılmaktadır. Kum beji duvar rengi hemen hemen her renkle mükemmel bir uyum yakalamaktadır. Duvar rengi olarak kum beji tek renk değil tabi ki, bu isteğe ve zevke göre değişir. Mesela mor koltuk takımı kullanırken duvarları, sarının tonlarında düşünebilirsiniz. Yada bunun tam tersi uygulama yapabilirsiniz. Mürdüm Koltuk Takımına Ne Renk Perde Gider? diyorsanız yazımızın detaylarını incelemenizi öneririz.

Klasik duvar renkleri, yani bej, krem ve beyaz gibi renklerle dekorasyon yapılırsa uyum daha kolay ve sorunsuz yakalanmış olunur. Bu da size zaman kazandırır.

Dekorasyon yapılırken etkili bir renk uyumu için desen faktörünü de unutmamak lazım. Mesela desenli bir koltuk döşemeniz varsa buna mukabil halı ve perde renginiz mutlaka sade tonlardan seçilmelidir. Bütün alanlarda karışık renklerin kullanılması yorucu ve boğucu bir atmosferin ortaya çıkmasını sağlar. Bu da dekorasyon da istenilen bir durum değildir.

dekorasyonda renk uyumu

dekorasyonda renk uyumu

Dekorasyon renkleri belirlenirken zemin döşemesi rengi esas alınabilir. Mesela zemin rengine bakılarak mobilya renkleri belirlemek en basit dekorasyon rengi belirleme yöntemidir. Koyu renk zeminde açık renk açık renk zeminde koyu renk mobilyayı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dekorasyonun tamamlanması noktasında dikkatleri aksesuar seçimine çekmek istiyorum. Ortamdaki havayı tamamlayarak bütünlük sağlayan en önemli faktör aksesuarlardır. Mesela koyu renkli bir zeminde açık renk mobilyalar kullandınız. Bu durumda koltuk yastıkları ve aksesuarlar canlı ve enerjik renklerden seçilerek zengin bir stil yakalanabilir.

Kısacası dekorasyonda renk uyumu için halılardan duvarlara, zeminden mobilyalara kadar yumuşak geçişleri olan renkler kullanılmalıdır. Tabi kişilerin tercihine göre farklı ve zıt renklerde kullanılabilir. Yeter ki göz yormasın…

FOTO GALERİ / Dekorasyon Renkleri İle Uyum Nasıl Yakalanmalı?

 

İlginizi Çekebilir : Enza Home Halı Modelleri 2020 İncelemesi başlıklı makalemizde Enza Home Halı Modelleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Mükemmel Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır? | DekorBlog Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback

[…] Popüler Dekorasyon Renkleri İle Uyum Nasıl Yakalanmalı? Salı, Temmuz 3rd, 2018 […]

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.
Tavsiyeler: chat - ircforumlari - chat