Dar Alanda Ferahlık Sağlayan Küçük Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük yatak odaları, dekorasyon anlamında büyüklerin aksine biraz daha ekstra özen gerektirebiliyor. Küçük evde yaşayanların sıkça karşılaştığı bir durum olan dar alana sahip yatak odaları, yanlış seçimler yüzünden oldukça karmaşık bir hâl alabiliyor. Ancak küçük dokunuşlarla büyük işler başarabileceğiniz yatak odası dekorasyonunda daha kullanışlı ve estetik bir görünüme kavuşmanız aslında hiç de zor değil. Bu konuda rehber niteliği taşıyan küçük yatak odası dekorasyon fikirleri ile huzurla vakit geçirebileceğiniz detaylara sahip olabileceksiniz.

  • Modern balkon dekorasyonun püf noktaları bu yazımızda sizleri bekliyor! 

Renk Seçiminde Açık Tonların Dışına Çıkmayın

Küçük yatak odası dekorasyonu yaparken olabildiğince açık tonlardaki renkleri tercih etmeye çalışın. Buradaki temel amaç, dar olan yatak odasındaki derinliğini artırmak. Alan derinliğinin yanı sıra bu renkler ile oda olduğundan daha geniş görüneceğinden, oldukça ferah ve rahat bir ortama kavuşmuş olacaksınız. 

Renk seçimine ilk olarak duvardan başlayabilirsiniz. Beyaz ve krem başta olmak üzere pastel tonlardaki açık renkler, ilk tercihlerinizden olmalı. Dilerseniz eşya seçimlerinizi, duvar renginden sadece birkaç ton açık olacak şekilde yaparak yatak odanızda genel bir kontrast yakalayabilirsiniz.

Mobilyalarda Minimalist Seçeneklere Öncelik Verin

Küçük yatak odası dizayn ederken, en büyük kurtarıcınız hiç şüphesiz minimalist mobilyalar olacak. Minimalist mobilyaların gösterişten uzak olmasının, sizin için büyük avantaj sağlayacağını unutmayın. Özellikle sade ve fonksiyonel mobilyaları tercih ederek, küçük yatak odası dizaynınızı muhteşem bir şekilde tasarlamaya devam edebilir ve kendinize yeni konforlu alanlar yaratabilirsiniz. Bu konuda en büyük boy yatak ve gardırop seçimlerinden kaçınmanız, faydanıza olacaktır. Bunların yerine ortalama büyüklükte seçimler yapabilir, yatak odanızı boğucu bir görünümünden kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda keskin hatlardan ziyade yatak odası dekorasyon ürünleri arasından yuvarlak köşeli mobilyaları  tercih etmenin sağlayacağı huzuru es geçmemelisiniz.

Küçük yatak odanız için mobilya seçerken alandan olabildiğince tasarruf etmeniz gerekir. Bu noktada son yılların popüler uygulamalarından biri olan yatak başına fayans döşeme uygulamasını mutlaka değerlendirmenizi öneririz. Böylelikle büyük ve gereksiz yer kaplayan yatak başlıklarından kurtulmuş olursunuz. Yatağınızı doğrudan fayans ile kapladığınız duvara yaslayarak hem alandan tasarruf edebilir hem de güzel bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Bırakın Güneş Odanızı Aydınlatsın

Küçük odaların en büyük sorunlarından biri aydınlatmadır. Özellikle gün ışığından olabildiğince fazla fayda sağlamak, bu tip odaların daha ferah hale gelmesinde oldukça etkili. Bu nedenle pencerelerin önünü olabildiğince açık tutmak ve perde seçiminde açık tonların tercih etmek gerekiyor. Koyu renk perdeler, güneşin ışığını tamamen emdiği için odanın karanlık kalmasına yol açabiliyor. 

Güneş ışığının yanı sıra odanın genel aydınlatması için de küçük dokunuşlara ihtiyacınız olabilir. Mobilyalardaki minimalist eşya seçimlerini, aydınlatma konusunda da uygulayabilirsiniz. Küçük ancak fonksiyonel avizeler, köşe lambaları veya komodin üzerine konumlandırılan gece lambaları bu konudaki yükünüzü sırtlayabilecek unsurlardır.

Depolama Alanları Yaratın

Büyük ya da küçük fark etmeksizin bütün odaların ortak sorunlarından biri aktif olarak kullanılmayan eşyaların görünür yerlerde durmasıdır. Özellikle küçük yatak odası dekorasyonu için sorun olmaktan çıkarak, kaotik bir atmosfere sebebiyet veren bu eşyalar için ufak depolama alanları yaratabilirsiniz. Bunun için yatak seçimlerinde bazalı modellere yönelebilir ya da komodin yerine duvara monte edilen küçük platformları tercih edebilirsiniz. Yatak başı duvar dekorasyonu kapsamında da sıkça tercih edilen bu yöntem ile odanıza farklı bir hava katabilir ve böylece dağınıklıktan da kurtulabilirsiniz.

Eşyaları Fonksiyonel Konumlandırın

Küçük yatak odalarındaki kullanım alanlarınızı bölmek ve eşyalarınızı doğru konumlandırarak ferah bir atmosfer yaratmanızı sağlayacaktır. Örneğin yatağınız ile çalışma masanızın arasına şirin bir kitaplık yerleştirerek, kullanım ve görüş alanınızı artırabilirsiniz. Yatağınızı odanın tam merkezine konumlandırmak yerine, pencereye yakın olan taraflara veya köşelere yerleştirmeniz, yine alan bakımından zenginlik sağlayacak unsurlardan olacaktır. 

Bir önceki yazımız olan Yaza Hazırlık Başlasın! Balkon Dekorasyonu Yapmak İsteyenlere 6 Fikir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.
Tavsiyeler: ankara iç mimar