5 FOTOĞRAF

Çimler Neden Sararır? Neden Kurur? Tekrar Nasıl Yeşillendirilir?

Çimler neden sararır, Çimler ne zaman biçilir, Çimler nasıl biçilir? Çimler neden mantar olur? Çimler neden kurtlanır? Çim sararmasına ne iyi gelir? gibi sorulara cevap verilmiştir.

Havalar iyice ısındı. Bahçesi olanların bahçe bakımları sıcaklarla birlikte daha da önen kazandı. Özellikle bahçede çimi olanlar bu dönemde daha dikkatli olmalıdır. Bugün sizlerle bahçeleri yorgan gibi saran yemyeşil çimlerden ve sorunlarından bahsedeceğiz. Çimler neden sararır sorusunun detaylarına inerek sararan çimler nasıl yeşillenir sorusunun cevabını arayacağız.

Çimler Neden Sararır Diyorsanız?

Çimler Neden Sararır

Çimler Neden Sararır

Bahçenize özene bezene ektiğiniz çimler sararmaya başlarsa kendinize bu çimler neden sararır sorusunu sormalısınız. Çimlerin sararması hemen hemen her mevsimde görülür. Sulama ve bakım işlemlerinin bir yerlerinde eksiklik yaptığınızı düşünüyorsanız çok haklısınız.

Çimlerin sararmaması için çimler ne zaman sulanır?

Çimler ne zaman biçilir?

Çimler nasıl biçilir?

Çimler neden mantar olur?

Çimler neden kurtlanır?

Çim sararmasına ne iyi gelir?

Ve hepsinden önemlisi çim sararması nasıl önlenir sorularının cevabını bilmeniz gerekmektedir.

İşte detaylar…

Çim Neden Sararır?

Çim Neden Sararır

Çim Neden Sararır

Çimler yetersiz sulamada

Toprakta vitamin ve mineral eksikliğinin oluşmasında

Çim biçme işlemi sırasında çimlerin aşırı kısaltılmasında

Çimlerin bakımının eksik yapılmasında çimlerin sararmasına zemin hazırlamış oluruz.

Peki, Çimlerin Sararması Nasıl Önlenir?

Çimler normalde kolay kolay sararmaz. Yaptığımız bakım, sulama ve biçme yanlışları çimlerin sararmasına neden olur.

Çimlerin sararmasında en büyük etken yanlış sulamadır. Çimler öğlen sıcağında asla sulanamaz. Çimler ne zaman sulanır dediğiniz duyar gibiyim.

Çimler sabahın en erken saatlerinde, yani tan yeri ağarırken veya güneş battıktan 1 saat sonra sulanır.

Çim sulama işleminde su ölçülü verilir. Sulama işleminde su aşırı verilirse veya az verilirse sararma olur. Bu nedenle yaz aylarında sabah ve akşam sadece yağmurlama yapılır. Sonbaharda ise gün aşırı çimlerin boyunu geçmeyecek şekilde sulama yapılır.

Çim biçme sırasında boyu normalden az daha uzun bırakılır. Özellikle yaz günlerinde çim boyu azıcık uzun tutulmalıdır. Aksi halde güneş çim diplerine değerek sararma ve kurumaya neden olur.

Çim toprağının değerleri belirli aralıklarla kontrol ettirilmeli, eksik değerler olduğu zaman vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır.

Sizce Sararan Çimler Nasıl Yeşillenir?

Sararan Çimler Nasıl Yeşillenir

Sararan Çimler Nasıl Yeşillenir

Sararan çimler yukardaki kurallara dikkat edilerek yeniden yeşillenebilir. Belirli aralıklarla gübreleme, biçme, ilaçlama, sulama ve mineral ve vitamin takviyesi ile çimlerin yaz kış yemyeşil kalması sağlanabilir.

Ancak bu işlemleri yapmanıza rağmen bazen de çimlerde kuruma olur.

Peki, Çimler Neden Kurur?

Çimler Neden Kurur

Çimler Neden Kurur

Neden kurur sorusunun en önemli cevabı ilk sararmada gerekli önlemleri almamak olacaktır.

Çimlerin kurumaması için yapılması gerekenler…

Çok kısa biçmemek

Aşırı sıcaklarda sulama ihmali veya yanlış sulama yaparak toprağı kurutmak

Havaların aşır ısınması

Gerekli ilaçlamaların yapılmaması ve buna bağlı olarak çim hastalıklarının oluşması

Kedi köpek gibi hayvanların idrarı gibi nedenler çimlerinizin kurumasına neden olan faktörlerdir.

Şimdi de sararan veya kuruyan çimlerin ilk günkü gibi yemyeşil olması için yapılması gerekenleri sıralayalım.

Kuruyan Çim Canlanır Mı?

Kuruyan Çim Canlanır Mı

Kuruyan Çim Canlanır Mı

Gerekli tedbirler alınarak doğru çim bakımı ile elbette ki canlanır. İlk olarak toprağa belirli aralıklarla tırmık batırılarak toprağın hava alması sağlanır. Çimlerin sararma nedeni eğer aşırı veya yanlış sulamadan kaynaklamıyorsa sabah ve akşam düzenli olarak yağmurlama yapılmalıdır. Tabi ki yeter miktarda. Günlük 10ar dakika sulama yeterlidir.

Çimlerde mantar veya haşere varsa bu zararlıların ilaçlaması yapılmalıdır.

Yaz İçin En Güzel Bahçe Dekorasyonu İpuçları başlıklı yazımızı okuyarak bahçenizi daha bilinçli dekore edebilirisniz.

Evcil hayvan besleniyorsa çimlerin üzerine idrar bırakmasına engel olunmalıdır. Gerekirse çimlerin etrafı tellerle kapatılmalıdır.

Çimlere gerekli bakım ziraat mühendisinin önerisi doğrultusunda yapılmalıdır. Belirli aralıklarla topraktan numune alınarak incelenmeli ve bu doğrultuda ilaçlama ve gübreleme yapılmalıdır. Yukarda saydığımız püf noktaları ile çimlerinin güçlü ve yemyeşil olarak sizlere huzur vermeye devam edecektir.

Çim Ne Zaman Sulanır

Evlerin bahçelerini süsleyen çimlerin bakımları önemlidir. Rulo çim ya da normal çim uygulamasının sulama gibi ayrıntılarına dikkat edilmeli. Çim ne zaman sulanır; çimler ve genel olarak çiçekler sabahın erken saatlerinde ya da akşam ferahında sulanması gerekir. Güneşte asla çim veya çiçek sulanmaz. Çünkü güneşin etkisi altında çiçeklerin kurumasına neden olursunuz. Bu nedenle ferah saatlerde sulanması önerilir. Ayrıca, akşam ya da sabah saatlerinde yaklaşık 4 saat kadar çimleri sulamanız önemli.

Çim Ne Zaman Sulanır

Aşırı sulamaları ise fıskiye veya hortumla yapılmalıdır. Böylece yoğun sulamanın etkisinden zarar görmez. Çünkü yoğun şekilde sulandığında da toprak suyu emmez ve kurumasına neden olur. Sulamamak kurumasına neden olduğu gibi fazla sulamakta kurutur.

İlginizi Çekebilir : Alfemo Koltuk Takımları 2020 Yılı Trend Modelleri başlıklı makalemizde 2018 oturma grupları, alfemo koltuk takımları ve alfemo oturma grupları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.
Tavsiyeler: ankara iç mimar