Banyo ve Mutfak İçin Uygun Renkler Neler?

Banyo ve mutfak dekorasyonu ile ilgili gelen sorular arasında özellikle renk seçimleri nasıl olmalı sorusu bir çok takipçimiz tarafından merak edilen başlıklar arasında. Ülkemizdeki yaşam alanlarına genel olarak bakacak olursak hepimizin bildiği gibi çok geniş olmayan bölümlerden oluşuyor. Kısacası hatırı sayılır sayıda insan küçük evlerde oturuyor demeliyiz, bu anlamda dekorasyon adına yapılan yada yapılmak istenilen düzenlemeler ve değişikliklerde oldukça kısıtlı.

Banyo ve mutfak için uygun renk seçimleri konusunda öncelik bu küçük alanları olduğundan daha büyük ve ferah göstermektir. Bir mekanı olduğundan daha büyük göstermenin bir çok farklı yolu vardır, örnek olarak daha önceki yazılarımız arasında yer alan Evi Daha Geniş Gösteren Dekorasyon Fikirleri makalemizi inceleyebilirsiniz.

Banyo için hangi renkler seçilmeli?

Banyolar genel olarak bakıldığında küçük alanlardır ve bu alan için yapılan renk seçimleri banyoyu daha ferah ve rahat göstermek için son derece etkilidir. Küçük banyolar için ideal renkler açık ve orta tonlara sahip renklerdir. Örnek verecek olursak kirli beyaz, kırık beyaz, krem ve tonları gibi.. Bu renkler banyoda daha ferah ve daha temiz bir görünüm sağlayacaktır.

Beyaz yanında ikinci bir renk arıyorsanız size önerimiz mavi tonlarını tercih etmenizden yana olacaktır. Açık mavi ve tonları, turkuaz tonları ve mavi yeşil kombinler ile banyonuzu hem daha ferah hemde daha uyumlu gösterebilirsiniz.

Mutfak için hangi renkler seçilmeli?

Mutfaklar oldukça zaman geçirilen alanlar olduğu için bu alan için daha enerjik renkler seçilmelidir. Kısacası mutfaklar için hareket arttırıcı canlı renkler seçmekte yarar var, sonuç olarak bu alan dinlenme alanı değil, aktif kullanılan ve yaratıcılığın ön plana çıkarılması gereken bir alan.

Mutfakta hangi renkler kullanılmalı?

Bu alan için size önerimiz sıcak renkleri tercih etmeniz, mesela yeşil tonları, turuncu, kırmızı ve tonları yada uçuk sarılar mutfak için enerji veren aynı zamanda yaratıcılığı tetikleyen renklerdir.

Renklerin insan psikolojisi üzerinde bir çok farklı etkisi vardır, bu anlamda renk seçimleri psikolojiyi direk olarak etkileyen önemli bir unsurdur. Uçuk sarılar yaşam alanına enerji veren, aynı zamanda durgunluğu yok eden bir renktir, kırmızı ise çekiciliğinin dışında açlık hissini tetikleyen bir etkiye sahiptir.

Bu konuda büyük fast food markalarını örnek alabilirsiniz, dünyaca ünlü fast food markaları kırmızı ve sarıdan asla vazgeçmezler, bunun sebebi bu renklerin insan psikolojisi üzerindeki kanıtlanmış etkileridir. Aynı zamanda bu renkler daha dikkatli, hazır olma hislerini harekete geçirirler.

FOTO GALERİ / Banyo ve Mutfak İçin Uygun Renkler Neler?

İlgili Yorumlar

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.