3 FOTOĞRAF

Ahşap Mobilya Boyama İle Yepyeni Mobilyalar

Ahşap mobilya boyama başlıklı içeriğimizde ahşap boyama teknikleri verilmiş, ahşap boyama aşamaları püf noktaları ile birlikte detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Dekorasyonda değişiklik yapmak için her zaman büyük bütçeler harcayarak yeni mobilyalar oturma grupları almanıza gerek yok. Eski ama vazgeçemediğiniz mobilyaları kendiniz evde yenileyerek, tabiri caizse makyajını yenileyerek evinize bambaşka bir hava katabilirsiniz. Bugün sizlerle Ahşap mobilya boyama teknikleri hakkında bilgiler paylaşacağız.

Ahşap Mobilya Boyama DetaylarıAhşap Mobilya Boyama İle Yepyeni Mobilyalar

Ahşap boyama mobilya yenileme işi sanıldığı kadar zor değildir. Eğlenceli tasarımlar yaparak kendi el emeği ürünleriniz ile dekorasyonunuzla övünmek için biraz hayal gücü ve çaba yeterli olacaktır.

Ahşap boyama işi için ilk önce boyayacağınız ürünü belirlemelisiniz. Boyama işinde evin kirlenmemesi için balkon veya bahçe gibi yerde yapmanızı öneriyorum. Eğer uygun balkon veya bahçeniz yoksa boş bir odada zemine kağıt veya naylon sererek yapmanızı öneririm.

Mobilya boyama işlemleri sıralamasında ilk işlem silme işlemidir. Boyanacak mobilya temiz bir bezle güzelce silinir.

Silme işleminden sonra mobilyanın boyanacak kısımları zımpara ile güzelce zımparalanır. Zımparalama işlemi ile ahşap mobilya yenilemesi daha kaliteli olacaktır.Ahşap Mobilya Boyama İle Yepyeni Mobilyalar

Ahşap mobilya boyama işleminde “zımpara şart mı yaa” dediğinizi duyar gibiyim. Boyama işleminin orijinal gibi olması için zımparalama şarttır. Çünkü vernikli mobilya yüzeyi zımpara işlemi olmadan boyanırsa, ahşap mobilya yenileme işlemi tam bir fiyasko olacaktır. Boyama işleminin kaliteli olması kat kat boya atmanız gerekecek hatta onca emekle boyadığınız mobilyanın boyası çok kısa sürede dökülecektir.

Zımpara yapmak zordur, bu nedenle zımpara yapmanın kolay yolu hakkında tüyolar verelim. Zımpara yapılacak mobilya üzerine bir elinizi sabit bir şekilde koyun. Diğer elinizi düzenli bir şekilde ileri geri yaparak zımparalama yapabilirsiniz.

Zımpara kağıdı bozulmaya başladığı an değiştirmelisiniz. Yeni zımpara ile işleminiz daha kolay olacaktır.

Zımparayı ağaç yönünde yaparsanız işiniz biraz daha kolaylaşacaktır. Vernik kalınlığına göre zımpara kullanmanız da işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Zımparalama işlemi sonrasında zımpara tozu uygun bir bezle alınarak bir kat astar boya sürmeniz gerekmektedir.

Ahşap Mobilya Nasıl Boyanır?Ahşap Mobilya Boyama İle Yepyeni Mobilyalar

Sırası ile silme, zımparalama, astarlama ve tekrar zımparalama işlemi sonrasında boyama işlemine geçebilirsiniz.

Peki, ahşap boyası nasıl olur?  Boya olarak su bazlı akrilik boyalardan mı? Yoksa yağlı boya mı? Kullanmalıyız.

Ahşap mobilya yenileme işleminde kullanacağınız boya size kalmış, her türlü boyayı kullanabilirsiniz. Ancak boya almadan önce satış temsilcinize boyanın mobilya boyama işlemi için uygun olup olmadığını sormanız kaliteli bir iş çıkarmanız açısından iyi olacaktır.

Ahşap mobilya yenilemesi işleminde boyanın inceltilme derecesi de önemlidir. Çok su ile inceltilen boya kaliteli olmayacağı gibi, az su ile inceltilen boyada pütür pütür olacaktır. Ahşap boyama işleminin kaliteli olması için iki kat boya yapılmalı, ilk kat boya tamamen kuruduktan sonra ikinci kat uygulanmalıdır.

Ahşap mobilya boyama işlemini rulo veya fırça ile yapabilirsiniz. İzsiz bir boya çıkarmak istiyorsanız önce fırça ile boyadıktan sonra rulo ile boyayı pürüzsüzleştirebilirsiniz.

Boyama işlemi bittikten ve ikinci kat boya da kuruduktan sonra mobilya parlatma işlemi uygulanmalıdır.

Ahşap mobilya nasıl parlatılır? Diyorsanız, bunun için vernikleme yeterli olacak diyoruz. Bir kat vernikle yepyeni mobilyalar sizi bekliyor demektir. Sehpa Boyama İle Sehpalarınızı Yenileyin başlıklı yazımızda da sehpa boyamanın detaylarını bulabilirsiniz.

Bugünkü yazımızda ahşap mobilya boyama tekniği hakkında bilgiler vererek, kolay ve kaliteli boyama işlemeleri hakkında tüyolar paylaştık. Ahşap mobilya boyaması yaparken basit boyama işlemi yerine hayal gücünüzün yaratıcılığını kullanarak olağanüstü tasarımlar yapabilirsiniz. İnanın biraz hayal gücü, biraz yaratıcılık, biraz dikkat, biraz da el becerisi ile hayranlık uyandıracak sonuçlar çıkartabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir : Bellona Genç Odası Tasarımları başlıklı makalemizde Bellona genç odası ve Bellona genç odası 2018 hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.