Yatarken Kombiyi Kapatmak Tasarruf Sağlar mı?

Gece yatarken kombiyi kapatmak ısı tasarrufu sağlamaz tam tersi daha fazla yakıt sarfiyatına yol açar. Şöyle düşünün, kombinizi normal ayarda yakıyorsunuz evin ısısı normal seviyelerde, siz kombinizi kapattığınızda sabaha kadar evin ısısı düşecek ve ev soğuyacak, tekrar evi ısıtmak için kombiyi açacaksınız bu ve evin tekrar ısınması için daha fazla yakıt sarfiyatı meydana gelecektir. Kombiyi yatarken en düşük ayarda tutarsanız evin normal sıcaklığını zaten sabaha kadar muhafaza etmiş olacaksınız ve sabah kalkınca evi ısıtmak gibi bir sorununuz olmayacak.

Burada yakıt tasarrufu yapılmak isteniyorsa kombiyi gece yatmadan kapatmak yerine en düşük ısı ayarında tutmak daha mantıklıdır. Bu sayede evin ısısı hiç bir zaman kaybolmayacaktır, eğer gece kombi kapatılır ise, o saate kadar tüm eve yayılan ısı sabaha kadar kaybolacak, bu ısıyı tekrar eve yaymak bir o kadar yakıt sarfiyatı sağlayacaktır.

Mantıken bakıldığında kısık ayardaki bir kombinin harcadığı yakıt ile, evin hızlı bir şekilde ısınması için ayarlanan yüksek derecelerin harcadığı yakıt arasında ciddi bir fark varır. Oysaki ev zaten gereken ısıyı muhafaza edecektir sabaha kadar, sabah kombi açılıp ev ısıtılmak istendiğinde ise harcanan yakıt iki katı fazla olacaktır.

Kombi kapatmak yakıt tasarrufu sağlamaz tam tersine yakıt sarfiyatı sağlar, gece yatarken yada gnlük rutin işleriniz için dışarı çıkarken kombiyi en düşük ayarda tutarak yakıt tasarrufu sağlanır.

İlginizi Çekebilir : Oturma Odası İçin Uygun Duvar Renkleri Neler? başlıklı makalemizde oturma odası, renk seçimi ve salon için duvar rengi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


İlgili Yorumlar

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.