Tüm Ayrıntıları İle Çocuk Odası Dekorasyonu

Çocuk odası dekorasyonu hakkında bilmek istediğiniz tüm ayrıntıları , önemli noktaları yazımızda bulabilirsiniz. Ayırca erkek çocuk odası dekorasyonu ve kız çocuk odası dekorasyonu hakkında fikirler bulabilirsiniz.

Çocuklar için yaşam alanları dekore ederken dikkat edilmesi gereken bir çok farklı detay bulunuyor , bu anlamda çocuk odası dekorasyonu diğer yaşam alanlarından daha fazla detaylı ve önemli noktaları bulunan bir çalışma ister. Her detayı düşünmeli , olası oluşabilecek olumsuzları önceden görme yeteneğine sahip olmalısınız anne baba olarak. Çocuğunuzun odasında olabilecek tehlikeler için önceden önlem almalısınız , çocuk odası dekorasyonu için atlayacağınız ufak gibi görünen detaylar çocuğunuz için uzun vadede sorun teşkil edebilir , bunu unutmamalısınız.

Kısaca çocuk odası dekorasyonu için önemli noktalardan bahsedelim , madde madde sıraladığımız bu önemli noktalara ayrıca konu içerisinde yer vereceğiz.

Çocuk odası dekore ederken için dikkat edilmesi gereken noktalar ; 

 1. İlk olarak kesinlikle çocuğunuzun yaşına hitap eden bir oda dekorasyonu yapmalısınız.
 2. Çocuğunuzun cinsiyetine uygun bir çocuk odası teması hazırlayarak , görsel açıdan uyumlu bir oda teması elde edebilirsiniz.
 3. Çocuk odası dekorasyonu sadece yüzeysel şekilde yapılmamalıdır , çocuğunuz için hem eğlenceli hemde eğitici bir oda tasarımı yaparak onun zihinsel gelişimine katkıda bulunacak bir dekorasyon tarzı yapmalısınız.
 4. Odayı dekore ederken çocuğunuzdan fikirler alın, unutmayın ki bu odada çocuğunuz zaman harcayacak bu bakımdan odasını sevmesi için sevdiği ve ilgi gösterdiği her şeyi odasında görmek isteyecektir.
 5. Çocuğunuzun sevdiği renkleri ve ilgiyle takip ettiği çizgi karakterleri çocuk odasında kullanın, bu ister duvar dekorasyonu , ister aydınlatma yada mobilya seçimlerinizde olsun mutlaka sevdiği renk ve çizgilere yer vermelisiniz.

Yukarıda yer alan maddeler çocuk odası dekorasyonu için oldukça önemlidir , her bir maddenin altında aslında uzun bir açıklama gelebilir. Belirttiğimiz detayları uygulayarak çocuk odası için ilk adımı atmış olduk , sırada ideal bir çocuk odası için olması gereken bazı özellikler var , bunları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz ;

Çocuk odası özellikleri nasıl olmalıdır ?

 1. Çocuk odaları konum olarak anne ve babanın hemen ulaşabileceği bir mesafede olmalıdır.
 2. Uzmanların tavsiyeleri genelde çocuk odalarının doğuya bakan odalara yapılmasıdır.
 3. Çocuk odası gürültüden uzak bir odaya yapılırsa çocuğunuzun odasında geçireceği zamanlarda dikkati daha az dağılacaktır ve on yaptığı iş ne ise kolay odaklanabilir.
 4. Çocuk odası ferah ve aydınlık olmalıdır ayrıca en önemlisi odanın rahatça havalandırılması gerekir.

Buraya kadar bir çocuk odası hakkında bilmeniz ve yapmanız gerekenlerden bahsettik ancak henüz bitmedi , sırada çocuk odası için mobilya ve aksesuar seçimleri geliyor. Çocuk odasına ürün seçerken hiç olmadığınız kadar detaycı olmanızı öneriyoruz , unutmayın ki bu alan çocuğunuzun zaman zaman tek başına kalacağı ve olası tehlikelerle yüz yüze kalacağı bir alan. Tasarımı yada renkleri güzel olabilir seçeceğiniz ürünün ancak işin birde sağlık boyutu var ki en önemlisi zaten çocuk sağlığına zararı olmayan mobilya ve aksesuar seçimi yapmak..

Çocuk odası için ürün alırken belli başlı noktalara dikkat ederek çocuğunuzun sağlığı için gerekli tedbirleri bir nebzede olsa almış olacaksınız. 

 1. Çocuk odasına ürün seçerken , bu mobilyada olabilir , küçük bir oyuncakta olabilir , ilk aklınıza gelen soru şu olmalıdır, Acaba sağlıklı mı ?
 2. Hangi ürün olursa olsun tasarımın hangi maddelerden yapıldığını yani içinde hangi kimyasalların bulunduğunu ve bunların zararlarını araştırmalısınız. Birçok ürünün canlı ve parlak renklere sahiptir örnek olarak bu boyaların hangi kimyasal yada koruyucu maddeler içerdiğini çocuğunuzun sağlığı için mutlaka detaylı şekilde araştırmalısınız.
 3. Olası kazalara karşı sivri köşelere sahip ürünleri çocuk odası için asla tercih etmeyin.
 4. Oda içinde aydınlatma tasarımlarına ver verecekseniz uzun kablolu tasarımlar tercih etmeyin , unutmayın ki çocuklar çok hareketli ve meraklılar, bu tarz ürünlerin çocuk odasında olması tehlike demektir.

Keyif verici , eğlenceli çalışma ortamları hazırlayın..

Okul çağına gelen minikler için çocuk odasında eğlenceli ve renkli çalışma alanları ile onları motive edebilirsiniz. Çalışırken zevk alacağı ve hatta eğleneceği alanlar yaratmak özellikle küçük yaştaki çocukların eğitimlerini olumlu yönde etkileyecektir.

Çocuğunuzun yaş grubuna hitap eden dekoratif renkli bir çalışma masası ve rahat bir sandalye yada çocuk koltuğu tercih edin , masa üzerinde yer alan çalışma araçları farklı canlı renklere sahip olsun. Mesela kendi programını yapabileceği ufak bir mantar panosu duvarda hazır olabilir , yada çalışma masasında renkli ufak postitler.. Sıkılmadan ders çalışabileceği özel bir çalışma ortamı sağlarsanız odasında geçireceği zaman daha eğlenceli ve keyifli olacaktır.

İlginizi Çekebilir : Çocuk Odası Halıları Nasıl Seçilmeli ? ( Öneriler )

Kız çocuk odası dekorasyonu için fikirler 

Kız çocuklar için genelde pembe renklerin hakim olduğu odalar akla gelir , kız çocuklarının büyük bir kısmı pembe ve tonlarını çok severler. Siz yinede odayı dekore etmeden önce çocuğunuzla sevdiği renkler hakkında detaylı bir konuşma yapın , pembe hariç hangi renkleri sevdiğini, odasında neleri görmek istediğini mutlaka sorun.  Mutlaka alacağınız cevaplardan biri pembe olacağından bu rengi kız çocuk odasında yer vermeniz kaçılmaz olacaktır. Pembe tonlarını kullanacaksanız odanın genel rengi olarak değilde , tekstil ürünlerinde bu tonları kullanmanızı öneririz, duvarları beyaz bırakırsanız pembe detaylar ile göz yormayan ve şık bir kız çocuk odası dekorasyonu elde edebilirsiniz.

Çocuk odasında eğer duvarlar için düz renk düşünmüyorsanız dekoratif renkli çocuk odası duvar kağıtları deneyebilirsiniz. Günümüzde çocukların sağlığına zararı olmayan boyalar ve maddeler ile tasarlanan duvar kağıtları binlerce farklı modeli ile çocuk odalarına renk ve hareket katan özeliklere sahip. Sevdiği çizgi kahramanların bulunduğu duvar kağıtları yada duvar sticker modelleri ile görsel açıdan odayı zenginleştirebilirsiniz.

Kız çocukları prensesleri çok sever , bunun için prenseslere layık cibinlikli renkli yataklar hazırlayarak onun için daha eğlenceli ve özel bir yatak tasarımı yapabilirsiniz. Kız çocuk odalarında son yıllarda country tarzı mobilyalar oldukça fazla tercih ediliyor , prenseslere layık mobilyalar ile tamda istediği tarz bir oda dekorasyonu yapabilirsiniz.

Hepimizin bildiği gibi kız çocukları süslerine çok düşkün olurlar , süslü püslü minikler için odalarında takı ve akseurlarını düzenli şekilde saklayabilecekleri takı ve aksesuar kutuları ekleyebilirsiniz. Düzenli olmasını sağlayacak yararlı bir detay olarak düşünebilirsiniz. Zaman zaman odasında zaman geçireceği arkadaşları için renkli oturma alanları yapabilirsiniz , yada basit renkli bir çekyat , bank tarzı bir mobilya olabilir , odanın büyüklüğüne göre bu tarz alanlar oluşturarak daha detaylı bir kız çocuk odası dekorasyonu yapabilirsiniz.

Erkek çocuk odası için dekorasyon fikirleri

Erkek çocuk odalarında daha çok mavi, kırmızı, yeşil ve sarı tonları sıkça kullanıyor , mavi ve tonları genel olarak oldukça yaygın şekilde tercih ediliyor. Kız çocuk odalarına göre daha hareketli dekorasyon örnekleri ile karşılaşıyoruz , duvarda büyük posterler , dekoratif arabalı yataklar araba temalı tekstil ürünleri gibi bir çok farklı alternatif seçimi sizleri bekliyor.

Erkek çocuk odası dekorasyonu için son yıllarda çocukların en sevdiği arabalı yatak modelleri tercih edebilirsiniz , neredeyse tüm erkek çocukları arabalı yataklara bayılır. Takım halde satılan bir çok araba temalı çocuk odası takımı bir çok markanın koleksiyonunda yer alıyor , farklı özellikleri ve işlevlerine göre fiyatları değişiklik gösterebilir.

Çocuk odasında yer vermeniz gereken başlıca mobilyalar arasında dekoratif çalışma masaları , dolap, yatak ve komodin tarzı parçalar. Ancak bu tarz modelleri seçerken yazımızın başında belirttiğimiz gibi sivri köşeleri olmayan tarzda tasarımlar seçmelisiniz , erkek çocukları oldukça hareketliler ve olası tehlikeler arasında sivri köşeler yer alıyor. Odayı daha hareketli ve eğlenceli bir hale getirmek için eğitici oyun halıları kullanarak hem eğlenmesini hemde zihinsel olarak gelişmesini sağlayabilirsiniz çocuğunuzun.

Önceki yazılarımızda eğlenceli çocuk odası halı modelleri ve yararları hakkında bir yazı yazmıştık. İnceleyerek bu tasarımların etkileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Galerimizde sizlere ilham verecek dekoratif çocuk odası dekorasyon fikirleri hazırladık , beğeneceğinizi düşünüyoruz.

FOTO GALERİ / Tüm Ayrıntıları İle Çocuk Odası Dekorasyonu

İlginizi Çekebilir : Çocuk Odası Halıları Nasıl Seçilmeli ? ( Öneriler ) başlıklı makalemizde çocuk halı modelleri 2016, çocuk halıları ve çocuk halısı seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


2 Comments

İlgili Yorumlar

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.