Salon Dekorasyonu: Perde Nasıl Seçilir?

Eviniz için perde seçimi yaparken hem kendi tarzınızı ve zevkinizi yansıtabilir hemde yazımızda yer verdiğimiz perde seçimindeki püf noktalar ile daha sıcak ve samimi bir ortam yaratabilirsiniz.

Perde seçimi nasıl yapılmalı? 

Perdeler bir mekanın tarzını ve kalitesini yansıtan aynı zamanda mekana istenilen sıcak ve şık havayı kazandıran önemli tekstil ürünleri. Eviniz için perde seçimi yaparken hem kendi tarzınızı ve zevkinizi yansıtabilir hemde yazımızda yer verdiğimiz perde seçimindeki püf noktalar ile daha sıcak ve samimi bir ortam yaratabilirsiniz. Doğru perde seçimi yapmak için göz önünde bulundurulması gereken belli başlı kalıplaşmış dekorasyon kuralları var, bu kuralları yazımızın devamında tüm detayları ile inceleyebilirsiniz..

Perde Nasıl Seçilir?

Evinizi hem sıcak gösterecek hemde görseli ön planda tutacak bir perde seçimi yapmak istiyorsanız ilk olarak dikkat etmeniz gereken evin dekorasyon tarzıdır. Evinizde tercih ettiğiniz dekorasyon tarzı modern yada klasik olabilir, perde seçerken dekorasyon tarzına uygun renk, desen ve dokulara sahip perde modelleri üzerinde yoğunlaşın. Perde seçimi için diğer bir önemli nokta ise odanın büyüklüğüdür, küçük ve büyük mekanlar için yapılan perde seçimleri hem kesim, hem kumaş hemde renk olarak farklılık göstermelidir.

Odanın rengi perde seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir, bu anlamda odanın duvar rengi, zemin rengi ve oda içinde öne  çıkan renk tonlarına uyumlu bir model seçimi ile görsel açıdan harika bir uyum elde edilecektir. Yazımızın devamında perde nasıl seçilir? Perde seçimi nasıl yapılır? gibi soruları aydınlatacak stil önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Perde Seçiminde Stil, Renk, Kumaş

perde seçimi nasıl yapılır

Perde Stili 

Yazımızın başında perde seçimi yaparken odanın tarzına uygun modellerin seçilmesi gerektiğinden bahsetmiştik, seçeceğiniz perdenin stili bu anlamda odanın genel dekorasyon tarzına uyumlu olması çok önemli. Perde seçerken odanın ihtiyaçlarını ve tarzını göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin yere kadar cam olan mekanlarda yine odanın tarzına uygun sade yada dekoratif uzun perdeler kullanabilirsiniz.

Salonda İngiliz tarzı dekorasyon varsa, sıcak samimi ve romantik bir ortama uygun renk ve desende perde seçimleri son derece uygundur. Country tarzı salonlarda genelde çiçek desenli perde modelleri tercih edilir ve bu seçim ortama daha şık ve romantik bir tarz kazandırır. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var, eğer mobilyalar seçilen perdedeki desenlere benzer desenler içeriyorsa göz yoran karışık bir görsel ortaya çıkacaktır. Eğer oturma takımı desenli ise perdeyi düz renk seçmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Modern bir salon dekorasyonu için perde modelleri arasında katlamalı, stor ve jaluzi perde modelleri tercih edilebilir.  Burada dikkat edilmesi gereken camların büyüklüğüdür, stor perdelerin camlara uygun olup olmadığını mutlaka gözden geçirilmeli. Stor mekanizmaları her cam tipi için uygun olmayabilir, bu anlamda özellikle sıkça camları açılan kapanan pencereler için uygun olmayabilirler.

Renk Seçimi 

Perde seçiminde renk ve desenler odanın görselini büyük ölçüde etkileyen etkenler arasındalar. Perde seçerken rengini odanın başta duvar rengi olmak üzere, yer döşemesi, mobilya ve aksesuarları ile uyumlu olmalıdır. Odanın fazlasıyla sade olduğunu düşünenler yine tarza uygun desenler ile ortama enerji kazandırabilir. Küçük odalarda özellikle fazla desenlerden uzak durulmalıdır perde seçimi yaparken. Küçük salonlar için daha çok tek renk sade perde modelleri seçilmeli ve odanın daha ferah ve rahat görünmesi sağlanmalıdır. Oda içinde dikkat çeken desenler ağırlıkta ise perdeler mümkün olduğunca tek ve açık renklerde seçilerek denge sağlanmalıdır.

Kumaş Seçimi 

Perde kumaşı odaya girecek ışığı doğrudan etkiler, bu anlamda odanın ne kadar ışık almasını istiyorsanız perde kumaşının kalınlığını bu yönde seçmelisiniz. Bizim önerimiz organik kumaşlar kullanılması, kolay kolay solmayacak, uzun ömürlü ve kolayca kırışmayan bir kumaş seçimi uzun vadede oldukça doğru ve kullanışlı bir seçim olacaktır.

Perde Seçimi Hakkında Merak Edilenler

Çok fazla güneş gören evler için ne tür perde seçilmeli? Güneş ışığını engelleyecek tasarımlar seçilmelidir, düet perdeler blackout stor perde modelleri çok güneş gören odalar için tercih edilebilir.

Çok az güneş alan evler için ne tür perde seçilmeli? Bu tarz güneş görmeyen karanlık odalar için tül perde kullanımı uygundur ancak alternatif olarak ışığı diğer kumaşlara göre daha çok geçiren keten perdeler kullanılabilir.

Pencereler yere kadar uzanıyor, nasıl bir perde seçmeli? yere kadar uzanan pencereli odalar için Japon perdesi uygulanabilir. Odaya biraz enerji katmak için iki farklı perde kullanılabilir. Üstte katlamalı perde, altta ise pano ve tül kullanmak gibi.

Küçük ve dar pencereler için perde seçimi nasıl olmalı? Pencerenin dar yada küçük olması bu noktada çok önemli değildir, pencerenin ölçüsüne uymayarak rahat bir perde modeli kullanabilir, mesela katlamalı perdeler bu tür dar ve küçük camlar için uygundur.

İlginizi Çekebilir : Boş Duvar Dekorasyonu İçin Posterler Objeler Tablolar başlıklı makalemizde boş duvar dekorasyonu hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


3 Comments

  • Merhaba perde seçiminde kararsız kaldım da sizin de önerinizi almak istiyorum. Perde süet görünümlü karartıcı bir perde olacak. Odada beyaz mobilyalar, gri bir halı ve uçuk mavi renginde duvarlar var. Acaba renk olarak ne önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ediyorum.

    • Merhaba Neriman Hanım. Değerli yorumunuz ve sorunuz için teşekkür ederim.
      Perde seçiminiz konusunda tam olarak şu ya da bu perde olmalı diye kesin bir tavsiyede bulunamam. Ancak anladığım kadarıyla oldukça açık ve soft tonlarda bir odanız var. Tabi odanın boyutu da önemli bu hususta. Çünkü küçük odalar koyu tonlu perdeleri çok kaldırmaz, çok büyük odalar da (salon tarzı) zıt renk karışımlarını sever. Burada sizin dekorasyon anlayışınız da önemli.(dekorasyon zevkleriniz neler bunu iyi analiz edebilmek gerekir) Bu nedenle en azından size alternatif fikir verebilmesi açısından, sorduğunuz soru doğrultusunda açık renk dekorasyonlarla ilgili daha öncesinde yayınlamış olduğumuz krem rengi koltuk takımlarına uygun perde modelleri hakkındaki yazımızı incelerseniz, belki de sorduğunuz soruya en yakın cevabı kendiniz bulabilirsiniz. İyi günler dilerim.

      • Merhaba halı rengiyle perde renginin aynı tonda olmasını mı yoksa perde renginin bir ya da iki ton açığı olmasını mı önerirsiniz?

İlgili Yorumlar

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.