Mutfakta İşinizi Kolaylaştırmanın Yolları

Mutfak, gün içinde özellikle bayanların en aktif oldukları ev bölümlerinden biridir. Bu sebeple mutfakta işinizi kolaylaştırmanın yolları öğrenilerek ve amaca uygun mutfak dekorasyonu oluşturarak zaman ve verimlilik kazanabilirsiniz. Bu yazımda size mutfakta işinizi kolaylaştıracak uygulamalar ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım.

Düzenli mutfaklar, her zaman size hız ve avantaj sağlayacaktır. Mutfağınızın geniş ya da dar olabilir, önemli olan metrekarenin verimli kullanılmasıdır. Bunun için de mutfak içi düzenlemeyi ihmal etmemelisiniz. Nice geniş mutfaklar dar mutfaklara göre verimli kullanılmaması sebebiyle dağınık ve düzensiz görünmektedir. Düzenleme yapmak için de bir liste tutabilirsiniz.

Düzenleme listenizde dolaplar ilk sırayı almalıdır. Kullanım sıklığınıza uygun olarak dolap içi dizaynını gerçekleştirmelisiniz. Bu düzenleme yapılırken “Bir gün işime lazım olur. “düşüncesi ile sakladığınız ve o bir günün hiç gelmediği mutfak araç ve gereçlerini bir kenara ayırmada fayda var. Yine mutfakta mevsimlik kullandığınız yılda bir iki kere çıkardığınız malzemeleri de sık kullanılanlardan ayırarak uzak köşe dolaplarında saklamalısınız.

mutfak tezgahının düşen evyesi nasıl yapıştırılır

Düşen Mutfak Tezgah Evyesi Nasıl Yapıştırılır?

Takipçilerimizin soruları arasında yer alan Düşen Mutfak Tezgahı Lavabosu Nasıl Yapıştırılır sorusunu detaytlı şekilde cevaplandırmak istedik bugün Eski mutfak...

Mutfakta işinizi kolaylaştırmanın yolları arasında gösterilen dolap düzenleme biçimleri için dolabın iç kısımlarını tam olarak kullanabilmek adına özellikle raf aralıkları geniş dolaplar için raf bölmesi ekleyebilirsiniz. Yapı marketlerde ve büyük marketlerde satılan raf bölmeleri sayesinde dolaplarda çok daha fazla malzeme düzenli olarak saklanabilmektedir.

Mutfakta yemek yapmayı zevkli hale getirmek için buzdolabı düzeni de oldukça önemlidir. Buzdolabının iç hacmini verimli kullanmak için de saklayacağınız malzemeleri raflarda rast gele istiflememelisiniz. Bu yöntem aradığınız gıdalara ulaşmayı zorlaştıracaktır. Mutfakta işinizi kolaylaştırmanın yolları arasında gösterilen buzdolabı içindeki rafların plastik kaplarla ayrılması yöntemi için raf aralıklarına uygun özelliklere sahip kaplar kullanabilirsiniz.

Mutfakta İşinizi Kolaylaştırmanın Yolları Nelerdir?

Mutfakta sık karşılaşılan problemlerden biri de malzeme eksikliğidir. İstenilen yemeğin yapılması için gerekli olan bir malzemenin eksik olması o yemeğin listenizden çıkarılmasına ya da o malzemenin temin edilmesi için zaman kaybetmenize neden olacaktır. Bu sorunla karşılaşmamak için mutfakta işinizi kolaylaştırmanın yolları arasında yer alan malzeme dolabınızın içindeki ürünlerin listelendiği bir çetele hazırlamanız sorunu çözecektir. Bu listede dolap içindeki malzemelerin kilogram ya da paket olarak miktarları yer almalıdır. Kullanıldıkça üstü çizilerek ya da yeni miktarı yanına belirtilerek eksik malzemeler ortaya çıkarılabilir. Böylece alış veriş için gerekli olan malzemeler kısa sürede tespit edilebilir.

Bazı pratik mutfak bilgileri de mutfakta işinizi kolaylaştıracak bilgiler arasındadır. Çaydanlığınızın içindeki kireç tabakası suyun kaynamasını geciktirir ve kötü bir görüntü oluşmasına neden olur. Bir çay bardağı sirke yardımı ile pırıl pırıl bir çaydanlığa sahip olabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece bir çay bardağı sirkeyi çaydanlık içinde kaynatmak ve ardından su ilavesi ile 10 dakika kadar kaynatma işlemine devam etmektir. Bu yöntem size çay hazırlamada hız kazandıracaktır.

Satın aldığınız domateslerin ve muzların biraz daha dayanıklı olmasını mı istiyorsunuz ? Sebze ve meyvelerin koparılan yerlerinin hava almayacak ya da daha az hava alacak şekilde saklanması da mutfakta işinizi kolaylaştırmanın yolları arasındadır. Domatesleri koparılan yerler altta kalacak şekilde muhafaza ederseniz daha uzun süre tazeliğini koruduğunu göreceksiniz. Muzların koparılan yerlerinden sarılarak hava teması kesilmesi uzun süre kararmayan muzlara sahip olacağınız anlamına gelir.

Tahta kaşıkları nasıl temizlerseniz temizleyin mutlaka üzerinde ince ya da derin çatlaklar oluşacaktır. Bu çatlaklar kaşığın üretildiği ağacın yapısı ile ilgilidir. Bazı tahta kaşıklar daha uzun süre dayanım gösterirken bazıları kısa zamanda çatlamaktadır. Bu çatlakları önlemenin yolu ara ara zeytinyağı ile tahta kaşıkları yağlamaktır. Bu işlemi özellikle temizlik sonrası yapmalısınız ki çatlak oluşumu en az seviyede olsun.

 

 

İlginizi Çekebilir : Dekorasyonda Renk Seçimi ve Işık başlıklı makalemizde dekorasyonda renk seçimi, hangi ışık altında renk seçilmeli ve ışık rengi etkiler mi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


İlgili Yorumlar

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.