Loft Dekorasyon Tarzı ve Stil Önerileri 2016

Yüksek tavanları, geniş alanların yarattığı ferahlıkla birleştiğinde ortaya çıkan özgür bir dekorasyon tarzı Loft. İç mekan dekorasyonları arasında daha çok özgür ve ferah çalışma ortamları sevenler için oldukça ideal olan Loft dekorasyon tarzı, daha çok geniş alanlara ihtiyaç duyan, sanatçılar tarafından tercih ediliyor. Loft dekorasyon tarzının doğuş hikayesi ise Amerika’da başlıyor.

Eski depo ve fabrika alanlarının tekrar elden geçirilip yaşam alanlarına dönüştürülme fikri ilk başlarda kulağa garip gelse’de hem evsizlik sorununa çözüm getirecek hemde sanatçılar için rahat çalışma ortamları yaratılacaktı. Ayrıca bu tarz mekanların kirası çok daha uygun olduğundan dolayı hem ofis hemde ev olarak kullanılmaya başlandı.. Aslında fabrika ve depo gibi alanların tekrar yapılandırılması tamamen bir konut stratejisi diyebiliriz.

Günümüzde Loft dekorasyon tarzının doğuş sebebi olan evsizlik sorunundan daha çok, sanatsal çalışmaların yapılması düşünülen, mobilya ve aksesuar olarak oldukça kaliteli ve modern bir görünüm sunan bir tarz haline geldi.. Tasarımcılar özellikle fotoğraf sanatçıları, heykeltıraşlar ve yazarlar için oldukça ideal rahat alanlardır. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi bu alanların bu kadar popüler olma nedenleri arasında uygun kira seçenekleridir. Daha çok bu tarz alanlar sanayi bölgelerinde yer aldığından sanatçılar yada tasarımcılar için uygun bir çalışma bölgesinde yer aldığını söyleyebiliriz. Şehrin kalabalığından uzak bu yapılar günümüzde hatırı sayılır miktarlarda ücretlere kiralanıyor veya satışa çıkarılıyor.

Loft dekorasyon özellikleri neler ?

Loft yapıların en belirgin özellikleri artasında yüksek duvarlar gelir. Yüksek duvarlar daha ferah bir görünüm yaratır mekanda,  Loft ev dekorasyonu daha çok bohem tarzı bir yaşama hitap ediyor denilebilir. Bu yapılarda mekanı bölen yani ayıran bölmeler olmaz, kapılara yer yoktur. Kapıdan girdiğiniz an tüm yaşam alanı tüm çıplaklığı ile gözler önüne serilir, zaten Loft dekorasyon tarzının özgürlüğü ve rahatlığı bundan kaynaklanır.

Belirgin Özellikleri :

Loft yapılarda daha çok tuğla ve beton duvarlar göze çarpar. Bu tuğla ve beton duvarlar aynı zamanda eski görünüme sahip olduklarında mekanda yaşanmışlık hissini yoğun şekilde dışa yansıtırlar.  Duvarlarda boya sık görülmez, yıpranmış ve eski bir görünüme sahiptirler. Ayrıca mekan içinde havalandırma kanalları, demir pencereler ve borular belirgin şekilde dekorasyona ruhunu katar.Loft tarzı dekorasyon örnekleri ilk bakışta çelik , metal ağırlıklı bir görünüme sahiptir ancak ahşap ve cam tasarımlar iç mekana uyum sağlayan diğer malzemeler arasında yer alırlar. Loft dekorasyon ruhuna hitap eden metal aydınlatmalar birbirinden dekoratif tasarımlar ile mekana farklı bir tarz ekler. Ayrıca dekoratif sarkıtlarda Loft tarzı ev dekorasyon örneklerinde sıkça tercih edilen aydınlatma elemanları arasında yer alırlar.

Loft ev dekorasyon stillerinde mobilya seçimleri oldukça önemlidir,  genelde abartısız sade mobilyalar bu tarz için uygundur. Rahatlık ve sadelik loft ruhuna hitap eden özellikler arasında yer alır. Loft iç mekan dekorasyonu için metal tasarımlar tercih edebilirsiniz, aynı zamanda ahşap ve deri tasarımlar ile görsel açıdan oldukça şık ve modern bir görünüm katabilirsiniz. Kumaş koltuklar, yada chesterfield tarzı deri koltuklar bu dekorasyon tarzı için en uygun mobilyalar arasında yer alırlar. Mekana farklı bir hava kazandıran ahşap yada metal yüksek kitaplıkları unutmamak gerekir.

Loft ev dekorasyonu için ideal renk paleti

Eviniz için bu sade ve çekici iç mekan dekorasyonu tercih etmek istiyorsanız başta, gri ve kahve tonları olmak üzere doğal ahşap renkleri ve tuğla tonlarını tercih etmek zorunda kalacaksınız. Bu renkler bu dekorasyon için en ideal ve uygun renk tonlarıdır. Kahve tonlarını mobilya seçimlerinizde tercih edebilir, gri tonlarını ise aksesuar ve diğer dekoratif tasarımlarda kullanabilirsiniz. Mekanda ahşap sıcaklığını yaşamak istiyorsanız oturma takımı, kitaplık ve masalarda ahşap tasarımlar seçebilirsiniz.

Loft daire dekorasyonu tercih edecekler ister istemez metal, çelik tasarımlara sıkça yer verecekleri için aksesuar seçimlerinde renkli tasarımlardan yararlanarak mekanı daha sıcak bir görünüme kavuşturabilir. Örneğin duvarlarda büyük sanatsal renkli tablolara yer verebilirsiniz.

Galerimizde sizlere ilham vereceğini düşündüğümüz en şık ve çekici Loft tarzı ev dekorasyon örnekleri hazırladık. Mekan içinde yer alan tüm detayları dikkatlice incelemenizi öneriyoruz.

FOTO GALERİ / Loft Dekorasyon Tarzı ve Stil Önerileri 2016

İlginizi Çekebilir : Varak Ayna Modelleri-Altın Gümüş Ayna Tasarımları 2018 başlıklı makalemizde varak ayna modelleri hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


2 Comments

İlgili Yorumlar

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.