Halı Seçimi Nasıl Yapılmalı , Nelere Dikkat Edilmeli

Halı seçerken nelere dikkat edilmeli , halı seçiminde önemli noktalar neler ?

Eviniz için halı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli noktalar bulunuyor, uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanacağınız bir ürün satın alacaksanız tercihlerinizi doğru şekilde yapmalısınız. Yazımızda halı seçerken nelere dikkat edilir başlıca önemli noktaları nelerdir sizler için sıraladık.

Halılar dekorasyonun olmazsa olmazları, farklı tarzlara ve zevklere hitap eden onlarca tasarım arasından doğru seçim yapmak oldukça zor olabilir, zaman zaman kararsız kalabilirsiniz bu gayet normal. Bu anlamda işinizi kolaylaştıracak ve seçimlerinizi yaparken size yol gösterecek bazı önemli noktalar var, mesela halının kullanım alanı..

Kullanım Alanı

Halı seçerken kullanım alanı size yol gösterecek ilk nokta, hangi alan için halıya ihtiyacınız var? Bilmeniz gereken ilk önemli nokta halı seçerken kullanım alanına uygun tasarımlar seçmektir, örnek verecek olursak halıya ihtiyaç duyduğunuz alan çok ziyaret alıyor mu? Yaşam alanının kullanılırlık durumu nedir gibi.. Eğer oturma odası gibi trafiği bol bir alan için halı seçecekseniz dikkat etmeniz gereken önemli nokta halının boyutları ve dayanıklılığı, sonrasında ise renk ve desen seçeneklerinin yaşam alanı için uygun olup olmadığıdır.

Halı seçerken hangi yaşam alanı olursa olsun dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında halının mekana uygunluğudur. Hem renk ve desen olarak, hemde kullanım olarak. Peki  mekana uygun renkte bir halı seçimi nasıl yapılır? Halı seçiminde kişinin zevki ve tarzına uygun modeller seçmesi kişisel zevke hitap eden bir dekorasyon açısından önemlidir ancak mekan içerisinde yer alan eşyaların renk ve tarzlarına uygun halıların seçilmesi gerekir.

Renk ve Desenler

Halılar bir iç mekanın tarzını yansıtan önemli tasarımlardır, ister modern ister klasik iç mekanlar için dekorasyon tarzına uyumlu halı modelleri seçilerek görsel açıdan bir şıklık ve uyum sağlanabilir. Bu anlamda yine mekanın tarzına ve renk düzenine uygun olarak düz renk desensiz halılar seçilebileceği gibi , birden fazla rengi ve deseni içeren dekoratif tarzda halı seçimleri yapılabilir.

İlginizi Çekebilir : Halı Bakımı Nasıl Yapılır? Halı Bakım Rehberi

Dekorasyon Tarzı

En basit olarak Country tarzı bir ev dekorasyonu için pastel renklere sahip halı seçimleri doğru tercih olacaktır. Klasik bir iç mekan ise geleneksel motifler tercih edilebilir, bunun yanı sıra yine çok renkli ancak tarzı gölgede bırakmayacak patchwork halılar mekan için en ideal halı seçimi olacaktır.  Modern evlerde ise çok renkli dekoratif halılar kullanılabileceği gibi tek renk minimal tarza sahip halılar seçilebilir.

İplik Cinsi

Uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanabileceğiniz bir halı modeli istiyorsanız halının iplik cinsi seçimlerinizi etkileyebilecek önemli bir nokta olabilir. Halının kalitesini belirleyen nokta halının iplik cinsidir. Polyamid (Naylon), Polipropilen (PP), Polyester ve Akrilik gibi farklı çeşitleri bulunur, bu iplik çeşitleri haricinde harmanlanarak ortaya çıkan başka çeşitlerde vardır.

Fiyatları

Halı seçiminde bütçe önemlidir, belirli bir bütçe ayırdığınızda seçenekleri bu anlamda azaltmış olursunuz ve gereğinden fazla para vermezsiniz.

İlginizi Çekebilir : Dekorasyonda Renk Seçimi ve Işık başlıklı makalemizde dekorasyonda renk seçimi, hangi ışık altında renk seçilmeli ve ışık rengi etkiler mi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


İlgili Yorumlar

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.