Etkileyici İskandinav Stili Salon Dekorasyonu

Yaşam alanına beyaz rengin hakim olduğu estetik ve sıcak stil iskandinav stili salon dekorasyonları

Her mevsim ferah ve aydınlık bir salon stili arayanlar için bu yazımızda etkileyici iskandinav stili salon dekorasyonu ve ayrıntılarından bahsetmek istiyoruz. İskandinav tarzı dekorasyon akla ilk olarak bembeyaz duvarlar, büyük pencereler, masif ev eşyaları geliyor. Bu stilin ortaya çıkmasında şüphesiz en önemli etken kuzey Avrupa ülkelerinin uzun süren kış şartları. Bu bölgenin coğrafi koşulları nedeniyle ortaya çıkan aydınlık ve rahatlatıcı iç dekorasyon stili günümüzde en popüler dekorasyon tarzları arasında yerini alıyor.

Beyazın bu kadar göz önünde olması soğuk ve kasvetli geçen uzun kış mevsimini ve yaşam alanlarında oluşan soğuk ve kasvetli havayı ortadan kaldırmak amacıyla tercih edilmiş. Daha ferah ve aydınlık iç dekorasyon tarzı olan iskandinav stili yaz kış tercih edilebilecek en ideal stiller arasında yer alıyor. İlk izlenim olarak son derece sade ancak sıcak ve modern bir görünüm veren iskandinav tarzı dekorasyon örnekleri ağırlıklı olarak masif mobilyaların doğallığı ve sıcaklığını yansıtır. Bu tarzın en dikkat çekici tarafı sadeliğin ortaya çıkardığı zarif ve minimalist havadır. Bu sebeple iskandinav tarzı ev dekorasyonları ferah, aydınlık, modern ve sıcak olarak tanımlanabilir.

Sadelikten ve doğallıktan hoşlananlar için iskandinav stili iç mekan dekorasyon tarzları arasında ön plana çıkıyor, beyazın mekanda yarattığı ferah ve aydınlık etki, dikkat çekici tasarımlara sahip endüstriyel tarzı aydınlatmalar ve diğer objelerle bir bütün halinde göz alıcı bir stil ortaya çıkıyor. İskandinav tarzı beyazın ön plana çıktığı bir renk, istenilen rahat ve aydınlık görünümü elde etmek adına diğer canlı renkler bu tarzda pek fazla kullanılmıyor, beyaz haricinde ağırlıklı olarak karşımıza çıkan renkler arasında açık gri tonları, siyah tonları ve kahve tonları tamamlayıcı renkler olarak tercih ediliyor.

Zevke göre iskandinav tarzı salon dekorasyonu için mavi tonları, sarı tonları yada her mekana enerji veren sarı gibi canlı renkler dahil edilebilir. Aydınlık ve ferah bir görünüm amaçlanmış bir iç mekan dekorasyonu için çok dikkat çekecek parlak renklerin yoğun kullanılması bu tarzı olumsuz etkileyebilir. Metalik renge sahip tasarımlar beyaz ile son derece uyumlu olduğundan metal parlaklığı göze batmayacaktır, daha çok büyük lambaderler yada sarkıt lamba modelleri endüstriyel tarzıyla sadeliğe şık ve modern bir detay olarak yansıyor.

İlginizi Çekebilir : İskandinav Tarzı Yemek Odası Dekorasyonu

Endüstriyel tarzı salon dekorasyonu ipuçları

Hayalinizde sıcacık, ferah ve bir o kadar etkileyici bir salon dekorasyonu varsa aşağıda sizler için iskandinav stili dekorasyon ipuçları bulacaksınız. Öncelikle salon duvar renginizi beyaz tonu olarak seçin ve yine beyaz tonlarına sahip mobilyalar ile ferah ve aydınlık bir ortam için ilk adımları atın. Aksesuar seçimlerinizi yaparken beyazın yarattığı sadeliği endüstriyel tarzı aksesuarlar ile tamamlayabilirsiniz. Metal objeleri beyaz salonunuza dahil ederek mekanda parlaklık yaratın ve bu objeleri öne çıkarın.

Ahşap zemin rengine karar veremiyorsanız seçimlerinizi yine beyazdan yana kullanabilirsiniz, beyaz duvarlar ve beyaz zemin mekanı daha ferah ve büyük gösterecektir. Zevke göre doğal ahşap tonları tercih edebilir, zemin üzerinde dekoratif tüylü halılar yada dağ evlerinde sıkça kullanılan postları tercih edebilirsiniz.

Mekanın sadeliğini farklı renkler ile bozmak isteyebilirsiniz, seçeceğiniz halılarda minimalist desenler yada açık renk oturma takımıma ekleyeceğiniz renkli yastıklar iyi bir fikir olabilir. Gri ve kahve tonlarını salonda bulunan diğer ürünlerde kullanabilirsiniz, özellikle kahverengi deri tekli koltuklar yada masif sehpalar ile hayalini kurduğunuz tarza bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

İskandinav stili salon dekorasyonu için daha çok minimalist tasarımlara yer vermenizi öneririz, sadeliği ve mekanın rahatlığını bozmamak adına seçeceğiniz her tasarım ve her aksesuar önemli rol oynar. Aydınlatma tasarımları iskandinav tarzında oldukça göz önünde bulunur, bu anlamda özel tasarımlar ile salonunuzu zenginleştirebilirsiniz.

Galerimizde sizlere ilham verecek birbirinden estetik ve zarif iskandinav tarzı salon dekorasyon örneği seçtik, aynı zamanda bu tarza sahip olmayı isteyenler için en uygun mobilya ve aydınlatma tasarımlarına yer verdik. Merak ettiğiniz her detayı ve tanıtılan ürünler hakkında tüm detayları konu altında bize sorabilirsiniz.

FOTO GALERİ / Etkileyici İskandinav Stili Salon Dekorasyonu

İlginizi Çekebilir : Boş Duvar Dekorasyonu İçin Posterler Objeler Tablolar başlıklı makalemizde boş duvar dekorasyonu hakkında bilgiler bulabilirsiniz.


4 Comments

İlgili Yorumlar

İlham Veren Ev Dekorasyon Fikirleri ! Site içerisinde kullanılan tüm materyal izinsiz ve haber verilmeden kullanılamaz. Site içeriği DMCA tarafından korunmaktadır. Bu sitede yer alan marka logoları ve markalara ait ürün resimleri, tasarım ve görseller marka sahiplerine aittir.